آشنا کردن دانشجویان به همراه اصول رفتار صادقانه در دانشگاه

۲۷ فروردین ۱۳۹۷ کتاب

 

 

تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۴۱

 

 

چارلز لیپسون در کتاب «صداقت دانشگاهی» علاوه بر آشنا کردن دانشجویان به همراه اصول رفتار صادقانه در دانشگاه، عملاً مهارت‌های پایه در آموزش و پژوهش را نیز به دانشجویان منتقل می‌کند.

آشنا کردن دانشجویان به همراه اصول رفتار صادقانه در دانشگاه

 

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (رمزینه کتاب) کتاب «صداقت دانشگاهی» نوشته چارلز لیپسون به همراه ترجمه پیمان اسحاقی از سوی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی روانه به همراهزار نشر شده هست.

پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی در دیپاچه‌ای که دربه همراهره این کتاب منتشر کرده نوشته هست: «دانشگاه امروزی در اثر چرخش‌­های فرهنگی، اجتماعی و فناوری در عصر حاضر دستخوش تغییراتی شده، و این تغییرات موجب ظهور مفاهیم تازه‌­ای در مطالعات آموزش عالی، علم و فنّاوری گردیده هست. در این بستر جهانی، در سال­‌های اخیر مطالعات فرهنگی و اجتماعی آموزش عالی، علم و فناوری نه­ تنها مورد توجه واقع شده بلکه در نظام شناخت و آینده‌­نگری آموزش عالی اهمیت محوری پیدا کرده هست. فهم چالش­‌های پیش­روی آموزش عالی و انتظارات از آن به همراه تکیه بر مولفه‌­های درونی و بیرونی نظام علم، وضعیت فعلی و آینده‌­نگری تعاملات میان دانشگاه و محیط پیرامون به مدد مطالعات فرهنگی و اجتماعی ممکن می‌کند و از این طریق می‌­توان راهبردهای تعادل­‌بخش میان کارویژه‌­های دانشگاه به همراه نیازهای اجتماعی و به همراهزار کار ارائه داد.

بر این ­اساس مطالعات آموزش عالی و علم برای شناخت وضعیت موجود، ارزیابی تعاملات آن به همراه جامعه و فرهنگ و ایفای نقش موثرتر آموزش عالی در ترسیم آینده كشور نیازمند بهره‌گیری از ظرفیت علوم اجتماعی و علوم انسانی و کاربست راهبردهای آن در عرصه سیهست­گذاری و تصمیم‌گیری هست. برای دستیابی به این اهداف، پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فنّاوری از سال ١٣٨٢ به همراه هدف پژوهش در زمینه‌های فرهنگی و اجتماعی آموزش عالی و توسعه علمی، ایفای نقش نهاد واسط میان دانشگاه و جامعه و به ­عنوان نهاد مولد اندیشه و اتاق فکر وزارت علوم، تحقیقات و فنّاوری در حوزه‌­های مورد اشاره تاسیس شده و در پی انجام پژوهش‌ها و مطالعاتی در محورهای زیر هست: ۱٫پژوهش در زمینه مطالعات فرهنگی و اجتماعی آموزش عالی، توسعه علمی و فنّاوری ۲٫ مطالعه در حوزه سیهست‌گذاری فرهنگی و اجتماعی آموزش عالی ۳٫ توسعه کانون‌های تفکر در حوزه مطالعات فرهنگی و اجتماعی آموزش عالی و توسعه علمی ۴٫ آینده‌نگری دانشگاه‌ها و شناخت نیازهای جدید آموزش عالی در زمینه‌های اجتماعی و فرهنگی ۵٫ شناخت و بسط مطالعات  میان‌رشته‌ای و روش‌­های گسترش آن.

به همراه توجه به اهداف فوق، پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی در کنار برنامه­‌ها و فعالیت‌های پژوهشی‌، اقدام به تالیف و ترجمه آثار علمی در زمینه‌های فوق برای توسعه و رشد این حوزه مطالعاتی و همچنین تامین منابع فکری و علمی لازم برای سیهست‌گذاری فرهنگی و اجتماعی در آموزش عالی کرده هست.»

مترجم کتاب پیمان اسحاقی نیز دربه همراهره ضرورت ترجمه این اثر در مقدمه می‌نویسد: «وقتی برای ثبت نام دوره دکترا، وارد بخش «دانشجویان بین‌المللی» در دانشگاه شیکاگو شدم، اولین چیزی که نظرم را جلب کرد، میزی پر از هدایا برای دانشجویان جدیدالورود بود. بعد از ثبت نام وقتی خوهستم تعدادی از آن هدایا را بردارم، در میان نقشه دانشگاه و شهر و کلاسورها و لوازم التحریر، کتابی‌هم توجهم را به خود جلب کرد: کتابی نوشته یکی از اساتید برجسته دانشگاه در موضوع «صداقت دانشگاهی». کتاب را برداشتم و خواندم. در هفته‌های بعد در خلال درس‌ها نیز به تدریج متوجه شدم که این موضوع بسیار برای اساتید و دانشجویان بسیار مهم و سرنوشت‌ساز هست؛ گاه که حرف از «سرقت علمی» و یا عدم رعایت «صداقت» در پژوهشی می‌رفت و یا نمونه‌ای از این موارد ذکر می‌شد، سکوتی مرگ‌به همراهر همه جا را فرا می‌گرفت و همه سعی می‌کردند، از ابعاد این فاجعه بیشتر اطلاع کسب کنند و مراقب به همراهشند تا خود دچار چنین سرنوشتی نشوند. به این ترتیب، عملاً متوجه شدم یکی از دلائل پیشرفت و موفقیت سیستم‌های دانشگاهی، توجه خطیر به این مهم هست؛ موضوعی که مؤلف کتاب مذکور، به همراه زبه همراهنی ساده و دقیق، آن را برای دانشجویان توضیح داده هست. لذا تصمیم گرفتم به عنوان کمکی به عرصه دانشگاهی کشور عزیزمان، «دامنی پر کنم هدیه اصحاب را» و بخشی از این کتاب را به زبه همراهن فارسی ترجمه کنم.»

کتاب «صداقت دانشگاهی: چگونگی ارجاع‌دهی، اجتناب از سرقت علمی و دستیابی به موفقیت علمی واقعی در دانشگاه»، نوشته پروفسور چارلز لیپسون، اثری هست که اولین به همراهر در سال ۱۳۸۳ توسط انتشارات دانشگاه شیکاگو منتشر شد و سپس ویرایش دوم آن در چهار سال بعد، به به همراهزار آمد. مؤلف، هستاد کامل علوم سیاسی در این دانشگاه و سال‌ها مدیر کالج (بخش مخصوص به دانشجویان کارشناسی) این دانشگاه بوده و این کتاب را محبوب در میان دانشجویان که تاکنون بیش از هشتاد هزار نسخه از آن به فروش رفته، را بعد از سال‌ها تجربه تعامل به همراه آنها و نیز اساتید به رشته تحریر درآورده هست. او در این کتاب، علاوه بر آشنا کردن دانشجویان به همراه اصول رفتار صادقانه در دانشگاه، عملاً مهارت‌های پایه در آموزش و پژوهش را نیز به دانشجویان منتقل می‌کند.

کتاب حاضر در دو بخش سامان یافته هست. در بخش اول که «صداقت دانشگاهی» نام دارد، مؤلف در چهار بخش به همراه عنوان‌های سه اصل صداقت دانشگاهی، صداقت دانشگاهی از اولین روز درس تا امتحان پایان ترم، خوب یادداشت برداشتن ‌و سرقت علمی و صداقت دانشگاهی، نکاتی را به دانشجویان گوشزد نموده هست. در بخش دوم، به عنوان «ارجاع‌دهی: راهنمایی سریع» به تفصیل دربه همراهره نظام‌های گوناگون ارجاع‌دهی علوم طبیعی، صوری و انسانی حرف گفته هست. در این کتاب، تنها بخش اول این کتاب به فارسی ترجمه شده هست.

نکته قابل ملاحظه آنکه رسائی و تاثیرگذاری این کتاب در شیوه نگارش و مثال‌هایی هست که پروفسور لیپسون برای انتقال منظور خود اختیار کرده هست. به این ترتیب او مثال‌هایی از فرهنگ عامه و نیز مسائل تاریخی کشور آمریکا – که برای عموم کسانی که از دبیرستان به دوره کارشناسی وارد شده‌اند- آشنهست را به خدمت می‌گیرد تا اصول رفتار صادقانه را به دانشجویان بیاموزد. 

کتاب «صداقت دانشگاهی» نوشته چارلز لیپسون به ترجمه پیمان اسحاقی به همراه شمارگان پنج هزار نسخه در ۱۵۲ صفحه به بهای ۸ هزار تومان از سوی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی روانه به همراهزار نشر شده هست.

 

 

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم