آغاز فعالیت های غرفه ایران درنمایشگاه کتاب فرانکفورت

۲۰ مهر ۱۳۹۶ کتاب

 

 

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۳۴

 

 

نخستین روز از نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت در حالی آغاز به کار کرد که غرفه ملی ایران از ساعات نخستین برگزاری این رویداد میزبه همراهن بخش قابل توجهی از مخاطبه همراهن بین المللی نشر ایران بود.

آغاز فعالیت های غرفه ایران درنمایشگاه کتاب فرانکفورت

 

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(رمزینه کتاب) صبح امروز غرفه ایران درنمایشگاه کتاب فرانکفورت رسما فعالیت های خود را آغاز کرد. درغرفه ایران تا پیش از ظهر ۳ نشست برگزار شد. در نشست اول به بررسی کتاب معماری ایران از صفویه تا انقلاب اسلامی به همراه حضور پروفسور توماس میر پرداخته شد و در نشست دوم نیز موضوع ادبیات کودک و نوجوان مورد توجه قرار گرفت. 

سومین نشست روز اول به موضوع ادبیات پایداری اختصاص داشت که به همراه حضور حمید حسام و گلعلی به همراهبه همراهیی در محل غرفه ایران برگزار شد. در این نشست حمید حسام نویسنده و برگزیده جایزه ادبی جلال آل احمد در حرفانی دربه همراهره ویژگی‌های ادبیات پایداری در ایران عنوان کرد: ادبیات پایداری در لغت معادل ادبیات مقاومت در جهان عرب هست  که البته در آنجا بیشتر خودش را در قالب شعر نشان داده هست اما در کشور ما دفاع مقدس و ادبیاتی که به واسطه آن خلق شده نسبتی ویژه به همراه ادبیات پایداری دارد.

وی افزود: ما در ادب فارسی در سه گونه حماسی، غنایی و عرفانی به تولید ادبی پرداخته‌ایم و به به همراهور من ادبیات دفاع مقدس به همراه فرض اینکه تمامی مختصات یگ گونه ادبی علمی را در بر داشته به همراهشد، تلفیقی از ادبیات حماسی و عرفانی هست. البته امروز گفتن این حرف ساده تر شده هست و در دهه شصت اگر می‌خوهستم صحبت از این موضوع به زبه همراهن بیاوریم، بسیاری معتقد بر این بودند که این گونه ادبی نوپهست و به همراهقی نخواهد ماند.

در ادامه گلعلی به همراهبه همراهیی نیز در پاسخ به همین سوال عنوان کرد: جنگ در ذات خود حرکت انسانی ناشایست و ناپسند به شمار می‌رود. جنگ ما نیز از این قاعده مستثنی نبود اما در درون خود چیزهایی داشت که ما و دفاعمان را متمایز می‌کرد. مهمترین اینها رزمندگانی بودند که از دل مردم برخهستند و رفتار آنها ادبیات برخهسته از دل نبردشان را متمایز کرد.

به همراهبه همراهیی افزود: به به همراهور من ایدئولوژی حاضر در جنگ و شاید غربت ما در این نبرد بود که جنگ ما را از دیگر نبردها ممتاز کرد. من امروز و در این نمایشگاه تازه متوجه می‌شوم که این ادبیات و فرهنگ را نتوانسته‌ایم خوب به دنیا معرفی کنیم در حالی که بسیاری از کشورهای حاضر در اینجا پایه ادبیات خود را بر مبنای جنگ و دفاعشان شکل داده‌اند.

در ادامه حمید حسام در پاسخ به سوالی دربه همراهره مضامینی از ادبیات پایداری که می‌تواند در سایر نقاط دنیا نیز مورد توجه قرار گیرد، گفت: مساله ما این هست آنچنان که در شان ادبیات پایداری هست نتوانسته‌ایم آن را معرفی کنیم. ما بر این به همراهوریم که جنگ لایه‌های انسانی زیادی داشته که بعد مشترک فعالیت ما و سایر کشورهای جهان هست و می‌توان به روی اشتراک آنها وقت گذاشت. 

 

 

 

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم