اثر هنری مدرن؛ مولود تملک بنیادین حرکت‌های شمایل‌شکنانه‌

۱۳ مرداد ۱۳۹۶ کتاب

اثر هنری مدرن؛ مولود تملک بنیادین حرکت‌های شمایل‌شکنانه‌

 

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (رمزینه کتاب)، کتاب «قدرت هنر» نوشته بوریس گرویس، فیلسوف، منتقد هنری، نظریه‌پرداز حوزه رسانه و هنر به همراه ترجمه اشکان صالحی از سوی نشر اختران منتشر شد. این کتاب به جنبه سیاسی هنر و قدرتی که در تحولات سیاسی جهان دارد اشاره می‌کند و برای علاقه‌مندان به فلسفه‌هنر، نقد‌هنری و نسبت هنر و سیهست، مسائلی در خور توجه دارد.

بوریس گرویس فیلسوف، منتقد هنری، نظریه‌پرداز حوزه رسانه و هنر هست. وی در این کتاب نوشته هست: «هنر از قدرت خاص خود در جهان برخوردار هست و امروزه در به همراهزی قدرت سیهست جهانی همان قدر یک نیرو هست که زمانی مثلاً در صحنه سیهست جنگ سرد بود.»

در پشت جلد این کتاب می‌خوانیم: «هنر را نمی‌­توان کالایی فاقد قدرت و تابع احکام به همراهزار هنر مبنی بر شمول و طرد دانست. بررسی هنر مدرن و معاصر بر اساس کارکرد ایدئولوژیک آن نشان می­دهد که هنر به دو شیوه تولید می­شود و در معرض دید عموم قرار می­گیرد: به منزله کالا و به منزله ابزار سیاسی.»

این کتاب در دو بخش تدوین شده هست و در بخش اول بحث منطق حقوق برابری زیبه همراهیی شناختی، به همراه طرح این پرسش که «آیا هنر قدرتی خاص خود را دارد یا صرفاً‌ آرایه‌های قدرت بیرونی هست؟» آغاز می‌شود که در پاسخ نویسنده معتقد هست «هنر حقیقتاً‌ دارای قدرتی مستقل برای مقاومت هست.»

بحث دیگری که در بخش اول به آن اشاره شده هست «در به همراهب امر نو» هست. گرویس در این بحث اشاره می‌کند که: «در دهه‌های اخیر گفتمان عدم امکان امر نو در هنر مشخصاً فراگیر و تاثیرگذار شده هست. جالب‌ترین خصیصه این گفتمان نوعی حس خوشحالی و هیجان مثبت در مورد پایان ادعایی امر نو هست یعنی رضایتی درونی که این گفتمان آشکارا در محیط فرهنگی معاصر پدید آورده هست.»

عناوین دیگری که در این بخش اشاره می‌شود «در به همراهب سرپرستی»‌ هست. در این بحث آمده هست: «سرپرست می‌تواند آثار هنری را نمایش دهد اما فاقد آن نیروی جادویی هست که «ناهنر» را از راه نمایش به «هنر» تبدیل می‌کند. این نیرو بر اساس قواعد فرهنگی جاری فقط متعلق به هنرمند هست. اما وضع همیشه بر همین منوال نبوده هست بدواً، تصمیم سرپرست بود که هنر را هنر می‌کرد نه تصمیم هنرمند.

 

در ذیل مبحث «هنر درعصر زیست سیهست» عنوان «از اثر هنری تا سند هنری» قرار دارد، و به این موضوع می‌پردازد که در دهه‌های اخیر پیوسته شاهد جابجایی علاقه‌ی دنیای هنر، از اثر هنری به سند هنری بوده‌ایم. این جابجایی خصوصاً‌ علامت یک دگرگونی گسترده‌تر در هنر امروز هست. از همین رو به همراهید آن را به تفصیل تحلیل کرد.»

مبحث دیگری که در این بخش به آن پرداخته شده هست «شمایل شکنی به منزله شگردی هنری» هست در این مبحث «هستراتژی‌های شمایل شکنی در فیلم» مدنظر نویسنده قرارگرفته و به همراه بیان این موضوع که فیلم هیچ‌گاه در بستری مقدس جا نداشته هست، موضوع را آغاز می‌کند در این مبحث نویسنده معتقد هست: «فیلم از همان بدو ظهور، در اعماق تیره و تار حیات دنیوی و تجاری جلو رفته و همواره هم‌بستر سرگرمی‌های کم‌بهای توده‌گیر بوده هست.»

«از تصویر تا فایل تصویر و برگشت» عنوان بعدی در این بخش هست که به موضوع «هنر در عصر دیجیتالی شدن» به همراه ارجاع به مقاله مشهور ولتر بنیامین به همراه عنوان «اثر هنری در عصر تکثیر مکانیکی» به این موضوع می‌پردازد. موضوع‌های انتهایی بخش اول به «تالیف بس گانه» اشاره می‌شود که به همراه به همراهزگشت به رابطه هنرمند و سرپرست، و نمایش اثر هنری آغاز می‌شود.

مبحث بعدی «شهر در عصر تکثیر توریستی» هست که نویسنده در ابتدای بحث چنین نوشته هست: «کل سیر تاریخ بشر تاکنون به همراه حرکت از روستا به شهر تعریف شده هست. پویشی که تاریخ درواقع سمت و سویش را مرهون آن هست. زندگی در روستا به همراهرها به صورت دوران طلایی هماهنگی و خرسندی «طبیعی» ترسیم شده هست اما این قبیل خاطرات پر شاخ و برگ از زندگی سپری شده در طبیعت هرگز آدمیان را از دنبه همراهل کردن مسیر تاریخی منتخبشان به همراهز نداشته هست…»

آخرین بحث در این بخش «تاملات انتقادی» هست که به نقش منتقد و جایگاه وی در مواجهه به همراه اثر هنری می‌پردازد.

بخش دوم کتاب به همراه موضوع «هنر درجنگ» آغاز می‌شود در این بخش که در صفحه ۱۵۳ کتاب قرار دارد به رابطه هنر و جنگ یا هنر و وحشت می‌پردازد و می‌نویسد: «بستر هنر؛ بستری بی همتا هست چرا که خصوصاً به مدد هنر می‌توانیم دعاوی روح زمانه‌ای را که به همراه رسانه‌ها پیش می‌رود تحلیل انتقادی کنیم و به چالش بکشیم. نهادهای هنری جایی‌اند که کل تاریخ نقد به همراهزنمایی و نقد امر والا را به یاد می‌آوریم و بدین ترتیب می‌توانیم زمانه خود را بر این پس زمینه تاریخی ارزیابی‌کنیم.»

مبحث بعدی بخش دوم، به عنوان «تن قهرمان» اختصاص دارد که به «نظریه هنر آدولف هیتلر» می‌پردازد و در بحث بعدی «تربیت توده‌ها» را به همراه موضوع «هنر رئالیسم سوسیالیستی» تشریح می‌کند. 

«فراسوی تنوع» عنوان مبحث دیگری هست که به موضوع «مطالعات فرهنگی و دیگری پساکمونیستی آن» می‌پردازد و در ادامه «خصوصی‌سازی‌ها یا بهشت‌های ساختگی پساکمونیسم» مطرح می‌شود. نویسنده در آخرین بحث بخش دوم کتاب به موضوع «اروپا و اغیارش» می‌پردازد.

روی جلد این کتاب تصویر اثر نقاشی «چارگوش سیاه» اثر «کاریمیر مالویچ» طراحی شده هست. «مالویچ» طراح، نقاش، مجسمه‌ساز و نظریه‌پرداز برجسته روسی و از پیشگامان هنر آبستره و خالق سبک هنری آوانگارد «سوپره‌ماتیسم» که در سال ۱۹۱۵ خلق شده هست. از اثر «چارگوش سیاه» عموماً به عنوان «نقطه صفر نقاشی» نام برده می‌شود؛ اثری که تفسیرهای گوناگونی را در مورد معنا و چیستی اثر هنری پیش کشیده هست.

در بخش دیگری از متن پشت جلد کتاب نوشته شده هست: «هنر معاصر همزمان در دو جایگاه تصویر و نقد تصویر قرار می­‌گیرد و قدرتش را به همراه تملک حرکت­‌های شمایل شکنان‌ه­ای که متوجه آن هست نشان می­‌دهد. چیزی پارادوکسی به نام اثر هنری مدرن مولود همین تملک بنیادین هست.»

کتاب «قدرت هنر» نوشته بوریس گرویس به همراه ترجمه اشکان صالحی در ۲۳۲ صفحه و شمارگان ۱۰۰۰ از سوی نشر اختران به همراه قیمت ۱۸۰۰۰ تومان روانه کتابفروشی‌ها شده هست.

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم