ارائه «فرهنگ و پیشرفت مطلوب» مهدی گلشنی در نمایشگاه کتاب

۲۷ فروردین ۱۳۹۷ کتاب

 

 

تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۲۷

 

 

جدیدترین اثر مهدی گلشنی به همراه عنوان «فرهنگ و پیشرفت مطلوب» به کوشش سید حسین امامی، روزنامه‌نگار در سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران عرضه می‌شود. این کتاب را انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی روانه به همراهزار نشر می‌کند.

ارائه «فرهنگ و پیشرفت مطلوب» مهدی گلشنی در نمایشگاه کتاب

 

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (رمزینه کتاب) کتاب «فرهنگ و پیشرفت مطلوب» مجموعه‌ای از گفت‌وگوها، مصاحبه‌ها، گزارش حرفرانی‎ها و یادداشت‌ مهدی گلشنی، هستاد تمام دانشگاه صنعتی شریف هست که در چند سال اخیر انجام شده هست. مصاحبه‌های منتشر نشده شامل چندین گفت‌و‌گوست که توسط سید حسین امامی در تابستان ۱۳۹۲ در دانشگاه صنعتی شریف طی چند هفته انجام شد، البته به همراه توجه به موضوع بحث‌ها به گفت‌وگوهای مختلفی تقسیم‌بندی شد.

در این گفت‌وگوها پرسشگر به همراه توجه به دغدغه خود و نیازهایی که در سطح جامعه می‌دید سؤال‌هایی را از هستاد پرسید. سطح سؤالات به همراه توجه به مخاطب عام در نظر گرفته شده و روند مصاحبه به شکلی هست که سعی شده، حتی خواننده‌ای به همراه سطح سواد متوسط بتواند به خوبی بهره لازم را ببرد. در گفت‌وگوهای این بخش مسائل مختلف مبتلابه جامعه امروز ما اعم از نهاد خانواده، آموزش و پرورش، آموزش عالی، فرهنگ و جهانی شدن، علوم انسانی اسلامی، علم دینی و… هست که مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار گرفتند و به همراه توجه به نقش بی بدیل مطبوعات و خصوصا صدا و سیما عملکرد آنها نیز بررسی شده، و راهکارهایی برای بهبود وضعیت مطرح شده هست.

در این گفت‌وگوها مسائلی هر چند به ظاهر ساده اما مهم و اساسی به همراه زبه همراهنی ساده بیان شده هست. در بخشی از کتاب می‌خوانیم: «مشکلات بزرگ‌تر در مشکلات و معضلات کوچک‌تر ریشه دارند. بسیاری از معضلات و نابسامانی‌های جامعه علی‌رغم همه خوبی‌ها و ویژگی‌های مثبت جامعه ایرانی، ریشه در مسائلی دارند که به آنها خو ‌گرفته‌ایم و به نوعی برای ما بدیهی شده هست. بی‌نظمی، رعایت نکردن زمان قول و قرارها، زیبه همراهیی محیط، مقررات راهنمایی و رانندگی و حتی بی‌‌انضبه همراهطی در محیط کار و … اگرچه به ظاهر ساده و برای ما به امری معمول تبدیل شده‌اند، اما مسائل مهمی را در پی خود ایجاد می‌کنند. بنابراین اگر بخواهیم مسائل و معضلاتی مانند ساعات کار غیرمفید در محیط کار، بی‌تدبیری و تصمیم‌گیری‌های نادرست و عدم شایسته‌سالاری و … را حل کنیم به همراهید به این موضوعات جزئی‌تر به همراهزگشت و به همراه دقت و کنجکاوی برای این مسائل اهمیت قائل بود و برای برطرف کردن آنها کوشید.

بیشتر این مسائل ریشه در تربیت دارد و بنابراین به همراهید سعی کنیم نسل جدید را به همراه توجه به این مسائل رشد دهیم. شاید مسائلی مانند نگاه بیش از اندازه همراه به همراه مسحور شدن به غرب در وهله اول چندان معضل به نظر نرسد. شاید غیر از اهالی فرهنگ، کسی عمق فاجعه را درک نکند اما واقعیت این هست که این مسائل در درازمدت، جامعه را از هویت و فرهنگ و اندیشه و علم تهی می‌کند. جامعه را خودبه همراهخته و متکی به غرب می‌کند. ما فرهنگی به همراه قدمت طولانی در تاریخ داریم، اما امروزه کودکان ایرانی به همراه فرهنگ غربی بزرگ می‌شوند و خانواده‌ها پُز این فرهنگ را به همدیگر می‌دهند، حتی حوزویان گاهی طی حرفان خود برخی از اصطلاحات انگلیسی را به کار می‌برند که معادل زیبه همراهی فارسی آن وجود دارد. تأثیرات این مسائل فرهنگی بسیار مخرب و خطرناک هست که پایه‌های کشوری به همراه این غنای فرهنگی را تهدید می‌کند.»

در این کتاب مشاهده خواهید کرد، گلشنی نیز، هم رأی به همراه پرسش‌گر به خوبی انگشت را روی مسائل فرهنگی و تربیتی گذاشته و برای عبور و حل از این وضعیت صدا و سیما و مطبوعات را به عنوان ارائه‌دهنده و مشوق و تربیت‌گر معرفی می‌کند. گلشنی معتقد هست ما فرهنگی غنی تاریخی داریم که به نظرم در میان تمام فرهنگ‌های دنیا بی‌نظیر هست، اما امروزه کودکان ایرانی به همراه فرهنگ ما بزرگ نمی‌شوند، بلکه به همراه فرهنگ غربی بزرگ می‌شوند، مردم در کوچه و به همراهزار و جوانان تحصیل‌کرده و  دانشجویان و حتی اهالی فرهنگ اصطلاحات فرنگی‌ به کار می‌برند و گلشنی به همراه درد و دغدغه از این مسائل یاد می‌کند.

گلشنی از اساتید دغدغه‌مندی هست که قلبش برای ایران و ایرانی می‌تپد. به همراه وجودی که شرایط زندگی و کار در خارج از کشور برایش مهیا بود اما بعد از فارغ‌التحصیلی به ایران برگشت و در مهم‌ترین دوران انقلاب به یاری کشور و ملت شتافت. ایشان برای هویت ایرانی و اسلامی جوانان ما تلاش وافری کرد و معتقد هست اگر در این زمینه تلاش کنیم جوان ایرانی بعد از فارغ‌التحصیلی حتی در بهترین دانشگاه‌های جهان به کشورش به همراهزمی‌گردد و برای اعتلا و پیشرفت کشورش تلاش می‌کند. دکتر گلشنی معتقد هست در زمینه هویت و فرهنگ کم‌کاری شده و در این زمینه نیاز به تلاش بیشتر وجود دارد تا جوانان میهن‌دوست و وطن‌پرست پرورش یابند که در هر شرایطی برای کمک به مردم و کشورشان تلاش کنند.

بخش دیگر این اثر، مجموعه‌ای از مصاحبه‌ها و حرفرانی‌های گلشنی هست که در چند سال اخیر در مطبوعات و خبرگزاری‌ها منتشر شده که به تناسب موضوع در لابه‌لای گفت‌وگوهای منتشر نشده قرار گرفته هست. 

مطالعه این کتاب را می‌توان به دانشجویان همه رشته‌ها توصیه کرد. مطمئناً دید و نگاه کلانی به آنها می‌دهد و دریچه‌های جدیدی را به روی‌شان می‌گشاید.

 

 

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم