از دریافت حق‌التالیف آثارم به خط بریل صرف نظر می‌کنم

۲۳ آبان ۱۳۹۶ کتاب

 

​لیلی گلستان به پویش ملی «سطر سپید» پیوست

 

تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ آبه همراهن ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۱۱

 

 

لیلی گلستان، نویسنده و مترجم نام‌آشنای کشورمان، به همراه بیان اینکه پویش ملی «سطر سپید» حرکت خوبی برای افزایش تولید اثر و تجهیز کتابخانه‌های ویژه نابینایان هست، گفت: پدیدآورندگان برای کمک به این طرح می‌توانند از دریافت حق‌التالیف چاپ آثارشان به خط بریل صرف نظر کنند و درصورتی که قرار هست کتاب‌شان در قالب صوتی منتشر شود حق‌التالیف کمتری دریافت کنند.

از دریافت حق‌التالیف آثارم به خط بریل صرف نظر  می‌کنم

 

لیلی گلستان در گفت‌وگو به همراه خبرگزاری کتاب ایران(رمزینه کتاب)، دربه همراهره پویش ملی «سطر سپید» که گفت: به همراهتوجه به اینکه این طرح به همراه هدف کمک به تولید و توزیع کتاب‌های ویژه نابینایان به راه افتاده، طرح بسیار پسندیده‌ای هست. همه افراد اعم از ناشران، نویسندگان، مترجمان و سازمان‌ها و نهادهای گوناگون به همراهید تا جایی که می‌توانند به این‌گونه طرح‌ها که برای فراهم آوردن شرایطی برای افزایش مطالعه و دسترسی نابینایان به محتوای آثار تولیدی هست، کمک کنند.
 
مولف «قصه عجیب اسپرماتو» افزود: البته در این زمینه نقش ناشران مهمتر و تاثیرگذارتر هست، آنها به همراهید مجوز کتاب‌های صوتی را بدهند، زیرا وقتی که نویسنده یا مترجم به همراه ناشری قرارداد چاپ کتاب را امضا می‌کند، عملا حقی نسبت به کتاب ندارد و ناشران به همراهید کمک کنند کتاب‌های صوتی و همچنین کتاب‌هایی به همراه خط بریل تولید شوند.
 
به گفته گلستان، ما نابینایان زیادی داریم که علاقه‌ زیادی به مطالعه دارند و همیشه از کمبود آثار بریل و کتاب‌های صوتی گله‌مند هستند و پویش ملی «سطر سپید» می‌تواند حرکت خوبی برای افزایش تولید اثر در این حوزه و همچنین تجهیز کتابخانه‌های ویژه نابینایان به همراهشد. البته کتاب‌های صوتی فقط مخصوص نابیانایان نیست و همه اقشار جامعه می‌توانند از آنها هستفاده کنند و منبع مناسبی برای افرادی که به دلیل مشغله زیاد فرصتی برای خواندن کتاب کاغذی ندارند یا مجبورند وقت زیادی را برای رانندگی صرف کنند، محسوب می‌شود.
 
مترجم «گزارش یک مرگ» دربه همراهره مشارکت نویسندگان و مترجمان نیز گفت: پدیدآورنگان آثار می‌توانند به روش های مختلف مانند حضور در جلسات و نشست‌های مختلف نابینایان، مانند جلسات عصای سفید و گفت‌وگو و قصه‌خوانی برای آنها در این‌گونه طرح‌ها مشارکت کنند. به همراه این روش نابینایان متوجه می‌شوند که در سطح جامعه دیده‌می‌شوند و مردم و اهالی فرهنگ و هنر به فکرشان هستند و انها را دوست دارند و سبب افزایش اعتماد به نفس آنها می‌شود.
 
گلستان بیان کرد: همچینن پدیدآورندگان می‌توانند از دریافت حق‌التالیف اثرشان به خط بریل صرف نظر کنند و درصورتی که قرار هست کتاب‌شان در قالب کتاب گویا منتشر شود حق‌التالیف کمتری دریافت کنند چون علاوه بر نابینایان، همه اقشار جامعه می‌توانند از آن هستفاده کنند و من شخصا این کار را انجام می‌دهم.
 
 

 

 

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم