انتشار سه نمایش‌نامه از جلال تهرانی

۲۴ دی ۱۳۹۶ کتاب

 

 

تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۴

 

 

جدیدترین نمایش‌نامه‌های جلال تهرانی، نویسنده و کارگردان تئاتر به تازگی راهی به همراهزار کتاب شده‌اند. تهرانی در این سه اثر هنجارها و کلیشه‌های معمول را شکسته هست.

انتشار سه نمایش‌نامه از جلال تهرانی

 

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (رمزینه کتاب)، به تازگی سه نمایش‌نامه جدید نوشته جلال تهرانی از سوی انتشارات مکتب تهران منتشر شده هست.

جلال تهرانی نویسنده و کارگردانی هست که سبک خود را در نگارش دارد و نگاهش به مسائل به همراه چشم­‌اندازی وسیع هست. جنس پردازش دیالوگ‌های تهرانی خاص خود اوست. وی همچنین در زمینه آموزش و نشر نیز موسسه «مکتب تهران» را راه‌اندازی کرده و از این طریق توانسته زمینه‌ای برای تربیت علاقه‌مندان به تئاتر فراهم کند.

سه نمایش‌نامه «دو دلقک و نصفی»، « دراکولا» و «مکبث ۲۰۰۱»  نوشته جلال تهرانی به تازگی راهی به همراهزار کتاب شده‌اند. تهرانی هم‌اکنون نمایش «دودلقک و نصفی» را در سالن اصلی تئاتر شهر به روی صحنه برده هست. در این نمایش‌نامه،‌ تهرانی به سطح تازه‌‌ای از روابط انسان‌ها در دنیای مدرن امروز اشاره می‌کند. شخصیت‌پردازی کاراکترهای «دو دلقک‌و نصفی» در پس دیالوگ‌های ردوبدل شده معرفی می‌شوند و در پی این گفت‌وگوها به روابط شغلی، عاطفی و اجتماعی آن‌ها پی برده می‌شود.

در «مکبث ۲۰۰۱» هر کاراکتر نماینده یک حس خاص بشری هست. شک، حسادت و جاه طلبی از جمله این حواس هستند. در این نمایش‌نامه گر چه به همراه دو کاراکتر در عصر حاضر روبه‌رو هستیم اما دهستان اصلی همان تفکرات و اندیشه‌هایی هست که اعمال انسا‌ن را در طی قرون و سالیان طولانی رقم زده هست.

نمایش‌نامه”دراکولا” دارای دهستانی خیالی هست. زمان آن مربوط به چهار هزار سال آینده  هست که صلح در جهان برقرار شده و دراکولا به همراهبه همراهی مدرسه شده هست.»

پیش از این نمایشنامه‌های «نوستالژی»، «مهر دوم» و «مخزن» از این نویسنده منتشر شده بود.

 

 

 

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم