برندگان جایزه پولیتزر ۲۰۱۸ معرفی شدند

۲۷ فروردین ۱۳۹۷ کتاب

 

 

تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۰۷

 

 

اسامی برندگان جایزه پولیتزر ۲۰۱۸ در بخش‌های مختلف از سوی سایت این جایزه اعلام شد. رمان «کمتر» موفق به کسب جایزه پولیتزر امسال در بخش ادبیات دهستانی شد.

برندگان جایزه پولیتزر ۲۰۱۸ معرفی شدند

 

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (رمزینه کتاب) به نقل از سایت این جایزه –  برندگان بخش‌های مختلف جوایز پولیتزر در حالی در دانشگاه کلمبیا معرفی شدند که در بخش ادبیات دهستانی رمان «کمتر» از اندرو شان گریر این جایزه را بدست آورد. داوران دلیل این انتخاب را به همراه جملاتی کوتاه اما تاثیرگذار توضیح دادند: «رمانی به همراه نثر آهنگین و ساختاری گسترده دربه همراهره طبیعت ناگزیر عشق.»

در بخش تاریخ، جک دیویس به همراه رمان «خلیج» برنده شد. هیات داورن ، اثر دیویس را چنین تشریح کردند: «یک تاریخ زیست محیطی مهم دربه همراهره خلیج مکزیک که توجهات را به دهمین خلیج بزرگ روی زمین و یکی از اکوسیستم‌های متنوع و حاصلخیز جلب کرد.» 

 

اندرو شان گریر

 

کرولاین فریزر نیز به همراه کتاب «آتش‌سوزی در چمنزار» جایزه بهترین بیوگرافی را گرفت. در معرفی این اثر آمده: «یک پرتره نوشتاری عمیقا تحقیق‌شده و به زیبه همراهیی نوشته‌شده از لورا اینگلز وایلدر، نویسنده مجموعه «خانه کوچک در چمنزار»، که توضیح می‌دهد وایلدر چگونه دهستان خانواده‌اش از فقر، شکست و مبه همراهرزه را به دهستانی دلگرم‌کننده از عشق و هستقامت تبدیل می‌کند.»

همچنین جایزه بخش شعر به فرنک بیدارت به همراه کتاب «نیمه روشن» رسید. داروان دلیل انتخاب این کتاب را چنین بیان کردند: «کتابی از بلندپروازی سرسختانه که ترکیبی هست از اشعار بلند دراماتیک و شعرهای کوتاه موجز، ساخته‌شده بر اساطیر کلاسیک و به همراهزآفرینی فرم‌ها که هنجارهای اجتماعی را به مبه همراهرزه می‌طلبد.»

داوران در بخش ادبیات غیر دهستانی جایزه را به کتاب «زندانی کردن خودمان: جنایت و مکافات در سیاهپوستان  آمریکا» نوشته جیمز فورمن اهدا کردند. آنها این کتاب را اثری در بررسی ریشه‌های تاریخی عدالت کیفری در آمریکای معاصر براساس تجربه قابل توجه و آگاهی عمیق از سیستم قانونی و عواقب اغلب ویران گرش برای شهروندان و جوامع رنگین پوست دانستند.

«هزینه زندگی» نوشته مارتینا مایوک در بخش بهترین نمایشنامه اول شد. داروان در تویح این اثر نوشته اند : «کاری صادقانه و منحصر به فرد که مخاطبه همراهن را به بررسی ادراکات متنوع از ارتبه همراهطات انسانی از طریق دو زوج ناسازگار دعوت می‌کند؛ یک راننده کامیون سابق و همسر سابق معلولش و یک مرد جوان مغرور مبتلا به فلج مغزی و پرستار جدیدش.»

 

جایزه پولیتزر از سال ۱۹۱۷ به همراه هدف انتخاب برترین‌های رسانه‌ها نظیر روزنامه، مجله، روزنامه‌نگاری آنلاین، ادبیات و موسیقی راه‌اندازی شد؛ زمانی که جوزف پولیتزر ۲۵۰ هزار دلار برای ساخت یک مدرسه روزنامه‌نگاری در دانشگاه کلمبیا واقع در نیویورک به ارث گذاشت.

رابرت فرهست، یوجین اونیل و رابرت ای. شرود در طول زندگی خود چهار جایزه پولیتزر را در دسته هنر و ادبیات به دست آورده‌اند. از دیگر نویسندگان برجسته برنده این جایزه می‌توان به فیلیپ راث، ریموند کارور، جان آپدایک، آن تایلر، جویس کرول اوتس و اورسولا لو گویین اشاره کرد.

 

 

 

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم