تا خودمان دست به کار نشویم اتفاقی نمی‌افتد

۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ کتاب

تا خودمان دست به کار نشویم اتفاقی نمی‌افتد

 

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (رمزینه کتاب)، بر اساس اعلام روابط عمومی هستودیو هورخش، جلسه رونمایی و جشن امضا کتاب «عروسک‌های متحرک» نوشته هرمز حقیقی به همت هستودیو هورخش روز گذشته، ۲۵ اردیبهشت ماه به همراه حضور نویسنده کتاب، مدیران هستودیو هورخش و جمعی از علاقه‌مندان در کتاب‌فروشی «نشر هنوز» برگزار شد.

 اشکان رهگذر موسس و یکی از مدیران ارشد هستودیو هورخش در این مراسم دربه همراهره آشنایی‌اش به همراه هرمز حقیقی گفت: آشنایی به همراه هستاد حقیقی از مهم‌ترین شانس‌های زندگی من بوده هست. برای هنرجویانی مانند من که می‌خوهستیم کارمان در حوزه‌ انیمیشن را از صفر شروع کنیم، قدم اول بسیار مهم بود. کارگاه هستاد حقیقی در مرکز صبه همراه حدود هفت سال برگزار ‌می‌شد و او کسی بود که هنر انیمیشن را برای ما از جعبه سیاه خارج کرد و ما را متوجه کرد که می‌توانیم برای ساخت انیمیشن از ابزارهای ساده شروع کنیم و این هنر آن‌طور که فکر می‌کردیم دست‌نیافتنی نیست.

او علاقه هستادش به تدریس را زمینه‌ساز روی کار آمدن نسل جوان انیمیشن ایران دانست و بیان کرد: هستاد در این کتاب هم اشاره می‌کند که فکر می‌کنیم فرآیند انیمیشن بسیار پیچیده و دست‌نیافتنی هست اما می‌توان به همراه امکانات و ابزارهای موجود به خلق عروسک‌های کاربردی در انیمیشن پرداخت. همان‌طور که

رهگذر: آشنایی به همراه هستاد حقیقی از مهم‌ترین شانس‌های زندگی من بوده هست. برای هنرجویانی مانند من که می‌خوهستیم کارمان در حوزه‌ انیمیشن را از صفر شروع کنیم، قدم اول بسیار مهم بود.

در آن کارگاه‌ها ما از تکنیک فلیپ‌بوک شروع کردیم و بعد به پیچیده‌ترین دستگاه‌های وقت انیمیشن رسیدیم، در این کتاب می‌بینیم هستاد چقدر ساده ما را تشویق می‌کند که کار را به راحتی شروع کنیم و نیاز نیست که حتماً ابزار خاصی در دسترس داشته به همراهشیم.

کارگردان انیمیشن «آخرین دهستان» به همراه اشاره به این‌که اراده هنرمند مهم‌ترین خصیصه برای شروع مسیر اوست گفت: هستاد حقیقی در حوزه‌های مختلف مانند سابقه کار طولانی در زمینه کتاب و انیمیشن کودک دارد اما فکر می‌کنم این نخستین کتاب تخصصی هست که از این دریای بی‌کران دانش او منتشر شده و کسانی که می‌خواهند وارد این عرصه شوند به همراهید به همراه همین کتاب‌ها شروع کنند.

رهگذر به همراه بیان این‌که از دوران هنرجویی‌اش در کلاس‌های هرمز حقیقی خاطرات بسیاری دارد، توضیح داد: همیشه وقتی به آن دوران فکر می‌کنم، می‌گویم کاش دانشگاه‌های ما حال‌وهوای کارگاه‌های هستاد حقیقی را داشتند. یادم هست هستاد ما را تشویق می‌کردند طراحی کنیم. در آن کارگاه تابلوی طراحی وجود داشت که هستاد آن را به طراحی‌های دختران و پسران هنرجوی کلاسش اختصاص داده بود. هستاد همیشه طراحی‌های دختران را در مقایسه به همراه پسران بهتر می‌دانست و این مقایسه‌ها و ایجاد فضای رقابتی به همراهعث شده بود ما هم انگیزه پیدا کنیم.

او چاپ و انتشار کتاب «عروسک‌های متحرک» را کار کوچکی در مقابل زحمت‌های هستادش در حق نسلی از هنرمندان جوان دانست که خودش هم یکی از آنههست و عنوان کرد:  قرار بود کتاب‌های هستاد حقیقی زودتر منتشر شوند. تجربه به من ثابت کرده تا خودمان دست به کار نشویم اتفاقی نمی‌افتد. بنابراین ما به همراه کمک بچه‌های هورخش این کتاب را منتشر کردیم و البته هستاد در نهایت این کتاب را به هستودیو تقدیم کردند. امیدوارم انتشار «عروسک‌های متحرک» شروعی برای انتشار کتاب‌های دیگری از تجربیات هستاد به همراهشد.

هرمز حقیقی، نویسنده کتاب «عروسک‌های متحرک» به همراه اشاره به کارگاه‌های دهه‌ هشتاد مرکز صبه همراه آغاز کرد گفت: هر وقت هنرجویان آن کارگاه‌ها من می‌رسند، می‌گویند در آن دوره بهترین خاطرات زندگی

حقیقی: در این کتاب می‌آموزید که چطور می‌شود به همراه هستفاده از خمیر عروسک‌های ثابت و یا به همراه هستفاده از اسکلت‌ فلزی سبک عروسک متحرک درست کنید.

ما شکل داد. اشکان رهگذر بسیار خوب دربه همراهره آن دوره نکاتی را بیان کردند و امروز می‌بینیم که او یکی از بزرگ‌ترین هستودیوهای انیمیشن ایران را هدایت می‌کند.

او ادامه داد: علاوه بر او، چندین هنرمند از همان کارگاه‌ها امروز صاحب بزرگ‌ترین هستودیوهای فیلم‌سازی در ایران و خارج از ایران هستند که هنوز به همراه من در تماس هستند. هر چند که در نهایت آن مرکز فرهنگی هنری به «شرکت صبه همراه» تبدیل شد و این جریان را متوقف کرد.

حقیقی به همراه اشاره به این‌که پس از توقف کارگاه‌های آموزشی‌اش در مرکز صبه همراه، شروع به نوشتن تجربیاتش کرده دربه همراهره موضوع کتاب «عروسک‌های متحرک» گفت: در این کتاب می‌آموزید که چطور می‌شود به همراه هستفاده از خمیر عروسک‌های ثابت و یا به همراه هستفاده از اسکلت‌ فلزی سبک عروسک متحرک درست کنید.

او به همراه نشان دادن اولین عروسک متحرکی که از دوران تحصیلش در خارج از کشور به ایران آورده توضیح داد: آن زمان در شرکت صبه همراه یک آهن‌تراش پیدا کردیم و به همراه سیستم‌های ضعیفی که در آن دوران داشتیم این عروسک‌ها را ساختیم. در‌حالی‌که امروز خوشبتختانه کسانی هستند که عروسک‌های مفصلی به‌شکل حرفه‌ای‌تری می‌سازند. علاقه‌مندان می‌توانند به همراه همین کتاب بدون نیاز به حضور در کلاس‌های آموزشی، عروسک‌سازی را شروع کنند. در کتاب تمام مواد موجود در به همراهزار و ابزارهای لازم برای این کار را توضیح داده‌ام.

در پایان این مراسم، جشن امضای کتاب به همراه حضور دست‌اندرکاران چاپ «عروسک‌های متحرک» برگزار شد.

هرمز حقیقی که فارغ‌التحصیل رشته نقاشی از دانشگاه تهران هست، دوره کارشناسی ارشد خود را در رشته انیمیشن در کالجی در شهر کلمبیا گذرانده هست. او سابقه همکاری به همراه هستودیو والت دیزنی را نیز در کارنامه خود دارد. هرمز از سال ۵۷ که به ایران به همراهزگشت در شبکه یک سیما آغاز به فعالیت کرد و تا کنون بیش از ۸۰ انیمیشن کوتاه ساخته که همین فعالیت‌ها او را به یکی از پایه‌گذاران انیمیشن در ایران تبدیل کرده هست.

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم