ترجمه‌‌‌های صمد بهرنگی در یک کتاب عرضه شد

۲۱ مرداد ۱۳۹۶ کتاب

 

 

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۹

 

 

کتاب «زنده به همراهد قانون و دهستان‌های دیگر» به همراه ترجمه صمد بهرنگی و گردآوری سینا بهرنگی توسط نشر فرمهر راهی به همراهزار نشر شد.

ترجمه‌‌‌های  صمد بهرنگی در یک کتاب عرضه شد

 

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (رمزینه کتاب)،‌ کتاب «زنده به همراهد قانون و دهستان‌های دیگر» به همراه ترجمه صمد بهرنگی و گردآوری سینا بهرنگی در ۲۳۵ صفحه، شمارگان ۱۱۰۰ نسخه و به‌بهای ۱۸ هزار تومان توسط انتشارات فرمهر منتشر شده هست.

در مقدمه‌ کتاب آمده هست: «آثار بدیع صمد بهرنگی مانند «ماهی سیاه کوچولو»، «کچل کفتربه همراهز» و «بیست و چهار ساعت در خواب و بیداری» تاکنون بیشتر دیده و خوانده شده هست،‌ اما سایر آثار وی از جمله ترجمه‌ها یا کمتر در دسترس بوده و یا کمتر خوانده شده‌اند؛ به‌جز تعداد معدودی مانند «ما الاغ‌ها»، «خرابکار»، «کلاغ سیاه» و «پسرک روزنامه‌فروش». صمد بهرنگی در زمان حیات‌اش بیش از سی دهستان کوتاه از دهستان‌نویسان مطرح ترکیه و جمهوری آذربه همراهیجان شوروی را ترجمه و در نشریات زمان خود به چاپ رسانده بود.»

در مجموعه حاضر سعی شده تمامی ترجمه‌های صمد به‌ زبه همراهن فارسی به همراه رعایت تقدم و تاخر، شیوه نگارش و به تفکیک پدید‌آورنده در اختیار خواننده گذاشته شود. در این کتاب آثاری از عزیز نسین، ناظم حکمت، مظفر ایزگو، مامین سیبیریاک و مهدی حسین وجود دارد.

هدف از تشکیل مجموعه «زنده به همراهد قانون و دهستان‌های دیگر»، ارائه نمونه‌هایی برای اندیشیدن و تحلیل و تاویل جهان فکری نویسنده توسط خواننده هست و پیش از این همه ترجمه‌های بهرنگی به صورت یک مجموعه مستقل چاپ نشده بود. تعدادی از آنها در دوران حیات خود او اینجا و آنجا در روزنامه‌ها و مجلات ادبی، و تعداد اندکی هم در سال‌های پس از مرگش به صورت کتاب چاپ شده هست.

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: «آقایان، وقتی به خوهستگاری می‌روید حتماً کفش تنگ بپوشید. اگر به دیدن پدرزن و مادرزن احتمالی‌تان می‌روید به همراهید کفشی بپوشید که چند نمره کوچک‌تر از اندازه‌ پاتان به همراهشد. خلاصه اگر کفش تنگ بپوشید، می‌توانید اطمینان کنید که به همراه دختر دلخواه‌تان ازدواج خواهید کرد و اگر هم دختره دوست‌تان نداشته به همراهشد، پدر و مادرش زورکی بهتان می‌دهند.»

 

 

 

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم