دانلود کتاب آدم فروش – پل بیتی

۲۲ اسفند ۱۳۹۶ کتاب

معرفی کتاب آدم فروش

کتاب آدم فروش، رمانی دربه همراهره جامعه سیاه‌پوستان آمریکا و اثر نویسنده آمریکایی، پل بیتی هست. این کتاب در سال ۲۰۱۶ توانست برنده جایزه ادبی من‌بوکر ۲۰۱۶ و جایزه ملی کتاب ۲۰۱۶ از نگاه انجمن منتقدان شود.

قهرمان دهستان آدم‌ فروش (The Sellout) نشئه و خسته روی صندلی دیوان عالی عدالت آمریکا در واشنگتن به خود می‌آید. در عالم نشئگی در خاطراتی که از ابتدای کودکی در یکی از بدنام‌ترین محلات سیاه‌پوست نشین لس‌آنجلس، دیکنز، تا همین چند روز پیش برایش رخ‌ داده‌اند غرق می‌شود. به یاد پدری می‌افتد که یکی از اگزوتیک‌ترین شخصیت‌های ادبیات معاصر امریکا هست.

پل بیتی (Paul Beatty) را به همراهید به خاطر خلق چنین شخصیت پیچیده‌ای ستود. خاطرات او مملو از طنزی گزنده و واقعیت‌های ناگفته جامعه سیاه‌پوست امریکا هست. آن‌چه «آدم‌ فروش» را از سایر کتاب‌های این ژانر مستثنا می‌سازد اعتراف به یک واقعیت کم‌تر گفته‌ شده هست: این‌ که حتی سیاه‌پوست‌های آمریکایی برای این‌ که جایی در جامعه تبعیض‌ زده آمریکا پیدا کنند از پل زدن روی رفقای خود و قربه همراهنی کردن آن‌ها به کام سفیدپوست‌ها ابه همراهیی ندارند.

نیویورک‌ تایمز دربه همراهره این اثر نوشته‌ هست: «چشم‌اندازهای طنزگونه این کتاب بی‌نظیرند، اما آن‌چه این کتاب را بی‌نظیرتر می‌سازد کنار هم چیدن واژه به واژه این کتاب برای هدایت افکار و احساس شما به نقطه‌ای هست که نویسنده می‌خواهد».

به سیاه‌ترین طنز دهستانی قرن بیست و یکم خوش‌آمدید.

در بخشی از کتاب آدم فروش می‌خوانیم:

اولین یکشنبۀ بعد از نصب آن تابلوی کنار جاده‌ای می‌خوهستم که برنامه‌ام برای احیای شهر دیکنز را رسماً اعلام کنم و برای این کار هیچ جایی بهتر از جلسه بعدی انجمن روشنفکران دام‌دام‌دونات، نزدیک‌ترین نهاد مشابه ما به یک دولت منتخب، نبود.

یکی از طعنه‌های غم‌انگیز زندگی آفریقایی-آمریکایی این هست که هر تجمع اجتماعی ناکارآمدِ مبتذلی یک «فعالیت» خوانده می‌شود. و فعالیت‌های سیاه‌ها هرگز به موقع شروع نمی‌شود، بنابراین نمی‌توان بدون یک به همراهر از دست دادن این رویداد، به‌طور کلی فهمید که چقدر دیر رسیدن به جلسه، به همراهکلاس هست من که نمی‌خوهستم تا آخر جلسه و موقع خواندن صورت جلسه صبر کنم، تا وقت بین دو نیمۀ به همراهزی ریدرز منتظر ماندم و چیزی نگفتم. از زمان مرگ پدرم به بعد، انجمن روشنفکران دام‌دام‌دونات به گروهی از سیاه‌های ستاره‌ زده‌ی طبقه متوسط که بیرون از شهر زندگی می‌کردند و دانشگاهیانی که هر دو ماه یک به همراهر برای ستایش و مدح فوی چشایرِ شبه‌ مشهور سر و کله‌شان پیدا می‌شد، تبدیل شده بود.

فهرست مطالب

پیشگفتار

کثافتی که به‌هَمش می‌زنی

انجمن روشنفکران دام دام دونات

یک عالم مکزیکی

سیب‌ها و پرتقال‌ها

سیاهیتِ تنزیل نیافته

مؤخره

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم