دانلود کتاب خاطرات جورج بوش: لحظات تصمیم

۲۳ اسفند ۱۳۹۶ کتاب

خاطرات جورج بوش: لحظات تصمیم

کتاب لحظات تصمیم‌گیری Decision Points خاطرات جورج دبلیو بوش چهل و سومین رئیس جمهور ایالات متحده هست.

کتاب به همراه همکاری «کریستوفر میچل» که حرفرانی‌هایش را یاداشت می‌کرد، نوشته شده، و بر خلاف کتاب خاطرات تونی بلر که به همراه عکس زیاد همراه هست، تنها عکس روی جلد را دارد. ترجمه فارسی آن به همراه کوشش حسین وزیری سابقی و علی هاشمزهی موجود هست.

این کتاب درست چند روز بعد از پیروزی جمهوریخواهان در انتخابه همراهت میاندوره‌ای کنگره آمریکا منتشر شده و منتقدین بوش، زمان انتشار کتاب و تبلیغات دامنه‌دار در مورد آن را به انتخابه همراهت سال ۲۰۱۲ ربط داده‌اند. بخصوص که بوش به همراه دفاع از عملیات آمریکا در عراق و اینکه ابداً از این به همراهبت پشیمان نیست، می‌کوشد به تصمیمات جمهوریخواهان مشروعیت بخشیده و صحه بگذارد.

یکی از مشاورین و مریدان آقای بوش گفته هست: وقتی شما کتاب پریزیدنت بوش را می‌خوانید می‌بینید ۸ سال به همراهر تمام جهان لحظه لحظه بر دوش وی بوده‌هست.

منتقدین بوش نیز به همراه اشاره به حرف جورج برنارد شاو گفته‌اند: وقتی کتاب خاطرات می‌خوانید یادتان به همراهشد که حقیقت هرگز برای انتشار مناسب نیست. (آنچه می‌خوانید همه ماجرا و حقیقت ماجرا را در برندارد)

جورج دبلیو بوش، حدود ۲ سال روی کتاب خاطراتش، کار کرده و نهایتاً در ۴۹۷ صفحه و ۱۴ فصل، نهم نوامبر سال ۲۰۱۰ انتشار داده هست.

فصل اول به وقایع قابل توجه در زندگی شخصی مثل تصمیم برای ترک نوشیدن مشروبه همراهت الکلی در سن ۴۰ سالگی، احساس بوش نسبت به سقط جنین و اینکه در گذشته جنین سقط شده مادرش را دیده و متأثر شده‌هست و… اختصاص یافته‌هست.

فصل دوم دو دوره فرمانداریش در تگزاس را در برمی گیرد و…

در فصول دیگر به جوادث گوناگون دوران ریهست جمهوری می‌پردازد.

قرار ملاقات‌ها، پیش و بعد از یازده سپتامبر، این ادعا که قصد داشته دیک چینی را کنار بگذارد تا نگویند همه چیز زیر سر او هست و یکبه همراهر هم بر او غضب کرده چون تقاضای عفو یک مجرم را داشته‌هست…

جنگ در افغانستان، تقاضای «الی ویزل»، به همراهزمانده هولوکهست برای برخورد نهایی به همراه صدام حسین، (که روی تصمیم بوش برای آغاز عملیات تآثیر گذاشته هست)، تلاش سفیر عربستان سعودی «بندر بن سلطان» برای آغاز جنگ در عراق، نقش حسنی مبه همراهرک در خطرناک جلوه دادن صدام و اینکه عراق دارای سلاح‌های کشتار جمعی خیلی خطرناک هست و می‌خواهد علیه قوای نظامی آمریکا هستفاده کند، دیدگاه «ال‌گور» Al Gore و «جان کری» که در سال ۲۰۰۲ به نوعی انجام عملیات علیه صدام را توصیه می‌کردند.

نامه‌ای که جورج دبلیو بوش برای پدرش نوشته و بوش پدر وی را به هستواری و عمل نهایی علیه صدام ترغیب کرده‌هست…

شروع جنگ در عراق، سقوط وال هستریت، زندانیان گوانتاناما، پیدا نشدن سلاحهای کشتار جمعی، اشاره به اشتبه همراهه در عراق و انحلال ارتش عراق، مسائل داخلی، بیمه‌های اجتماعی، مسئله مهاجرت، طوفان کاترینا، کمک به کشورهای در حال توسعه، تصمیم به اعزام نیروهای بیشتر به عراق در سال ۲۰۰۷، بحران مالی سال ۲۰۰۸ و…

بوش، قضاوت در مورد عملکرش را به تاریخ می‌سپارد.

اصلی‌ترین هستدلال جورج دبلیو بوش این هست که اگر تصمیمات درست او در مورد افغانستان و عراق و خاورمیانه و اروپا نبود، الآن دنیا وضع دیگری داشت ! منتقدین در مقابل پرسیده‌اند: اگر این تصمیمات اتخاذ نشده نبود، آیا دنیا همین وضع کنونی را داشت؟

بوش مدعی هست که هدف از رفتن به عراق و افغانستان صلح و دموکراسی هست. منتقدین در مقابل جنگ برای ترویج صلح و خشونت برای حفظ دموکراسی را زیر سئوال برده‌اند و در برابر ادعای پیشن وی که به وجود سلاحهای کشتار جمعی در عراق اصرار می‌کرد می‌گویند: از آغاز مشخص بود اسلحه کشتار جمعی در عراق، بهانه هست.

بوش در کتاب لحظات تصمیم‌گیری (خاطراتش)، (خفه کردن مصنوعی)، waterboarding را که در جنگ ویتنام هم به همراهزجویان آمریکایی به کار بردند، توجیه کرده، و می‌گوید مشاورین حقوقی وی گفته‌اند این شیوه شکنجه نیست.

بوش گفته هست: من دستور انجام تکنیک‌های پیشرفته به همراهزجویی Enhanced interrogation techniques را دادم و به کمک آن چندین طرح تروریستی در انگلیس و اسپانیا خنثی شد. یکی از وزرای پیشن انگلیس ادعای مزبور را رد کرده و گفته چنین چیزی واقعیت ندارد. صدر اعظم پیشن آلمان نیز از اینکه بوش صادقانه موضوع حمله به عراق را گزارش نکرده و در کتابش نادرست نوشته هست، اعتراض نمود.

● برای آگاهی یافتن از چگونگی مطالعه این کتاب، ویکی رمزینه کتاب را ببینید.

» رمزینه کتابهای مرتبط:
آمریکا در افغانستان
فرهنگ اسلام در اروپا (جلد دوم)
انقلاب اکتبر، نتایج و تاثیرات

نسخه ها

حجم: ۱۶ مگابه همراهیت

دریافت ها: ۴۶۸۹

تعداد صفحات: ۵۲۹درج دیدگاه مختص اعضا هست! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم