دانلود کتاب خلاصه تاریخ ادبیات ایران (جلد سوم)

۲۲ دی ۱۳۹۶ کتاب

آکادمی زبه همراهن صمیمی

دوره رایگان مشاوره کنکور و انگیزش تحصیلی

خلاصه تاریخ ادبیات ایران (جلد سوم)
نمایش در اندازه اصلی

تلخیص از: محمد ترابی

خلاصه جلد چهارم؛ از پایان قرن هشتم تا اوایل قرن دهم هجری

کتاب تاریخ ادبیات در ایران اثر ذبیح‌الله صفا (۱۳۷۸-۱۲۹۰) نویسنده و ادیب ایرانی هست. این کتاب مهمترین کتابی هست که تاریخ ادبیات فارسی را به طور مفصل در دوره اسلامی بیان کرده هست. این کتاب در چندین جلد ادبیات فارسی را در سده‌های پس از اسلام و در حقیقت از زمان به وجود آمدن فارسی امروزی (دری) بیان می‌کند و به طور اختصار تاریخ سیاسی را نیز ذکر می‌کند.

کتاب دارای چند جلد هست و به همراه آنکه ظرف مدت بیشتر از چهل سال نوشته شده ولی از طرحی تقریبه همراه یکسان برخوردار هست به این ترتیب که مولف در هر جلد، قبل از اینکه سرگذشت شاعران و نویسندگان هر دوره و آثار آنان را بنویسد، برای آشنا شدن خواننده به همراه اوضاع و احوال آن دوره، فصولی را به اوضاع سیاسی و اجتماعی، وضع علوم و دانش و مبه همراهحث دینی و کلامی آن دوره اختصاص داده هست. مولف، سپس به وضع کلی ادبیات وعلوم ادبی می پردازد و در دو بخش جداگانه، شاعران و نویسندگان مشهور آن دوره را معرفی و زندگی و آثار و افکار آنان را بیان کرده هست.

در این کتاب علاوه بر نقد، موضوعات دیگری چون، سبک شناسی و جامعه شناسی مطرح شده هست.

منابع کتاب اغلب موثق و مورد اعتماد هست زیرا مولف مقید بوده که برای هر مورد، به نسخه های خطی و گاه منحصر به فرد، مراجعه کند.

زبه همراهن کتاب تقریبه همراه یکدست و علمی و جا افتاده و الهام گرفته از سنت های ادب گذشته فارسی هست.

مندرجات این کتاب در محدوده زبه همراهن فارسی جدید (دری) یعنی ادبیات ایران در دوره اسلامی منحصر هست و از دوره پیشین زبه همراهن فارسی (فارسی به همراهستان و میانه) یعنی ادبیات ایران پیش از اسلام در آن، حرفی گفته نشده هست. در حالی که در عنوان کتاب حتی پس از تجدید نظر در چاپ های اخیر، چنین محصوری نیست.

● برای آگاهی یافتن از چگونگی مطالعه این کتاب، ویکی رمزینه کتاب را ببینید.

» رمزینه کتابهای مرتبط:
یادداشت های علامه قزوینی – جلد ۵
مجموعه مقالات کنگره ملی علوم انسانی (جلد پنجم)
حرفرانی های نخستین کنگره شعر در ایران دفتر نخست

نسخه ها

حجم: ۷ مگابه همراهیت

دریافت ها: ۸۸۴

تعداد صفحات: ۲۵۷درج دیدگاه مختص اعضا هست! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم