دانلود کتاب روح القوانین (جلد اول)

۲۸ فروردین ۱۳۹۷ کتاب

Hiweb
بوکیار - دانلود کتاب های انگلیسی دانشگاهی و علمی

روح القوانین (جلد اول)
مقدمه، تصحیح و تعلیقات: محمد مددپور

روح‌القوانین (به فرانسوی: L’esprit des lois) رساله‌ای در به همراهرهٔ نظریه سیاسی نوشته به همراهرون منتسکیو هست.

مفهوم جدایی سه قوه قضائیه، مقننه و مجریه، یکی از انگاره‌های پایه‌ای قوانین اساسی همه حکومت‌های پارلمانی اروپا و جهان، نخستین به همراهر در کتاب روح‌القوانین تدوین و تنظیم شد.

روح‌القوانین تأثیری ژرف بر جمهوری فرانسه و دیگر جنبش‌های دموکراتیک و لیبرال جهان آن روزگار گذاشت و به مهم‌ترین منبع تدوین قانون اساسی آمریکا و اغلب مردم‌سالاری‌های اروپایی بدل شد.

منتسکیو این کتاب را نخست بی‌نام‌ونشان به چاپ رساند زیرا نوشته‌های او در معرض سانسور قرار داشتند. روح‌القوانین که در سال ۱۷۴۸ در پاریس انتشار یافت، در مدت چهارده سال، بیست و دو به همراهر به چاپ رسید.

هدف منتسکیو از نوشتن کتاب روح القوانین، تبیین قوانین و نهادهای اجتماعی بوده هست. البته دستیابی به این هدف در نگاه اول دست نیافتنی به نظر می رسد بنابر نظر منتسکیو بر خلاف قوانین فیزیک که خداوند آن را بنا نهاده و در عالم طبیعت جاری می کند، قوانین اثبه همراهتی و نهادهای اجتماعی را بشر ایجاد کرده هست؛ بشری که دائم در معرض خطا، غفلت و وسوسه های گوناگون هست. بنابراین، حق دارین تصور کنید قوانینی که ما از آن صحبت می کنیم نیز از همان نوعی هست که در همه جای دیگر دنیا می توان یافت، چرا که به رهستی تنوع قرانین بشری در گوشه و کنار جهان، حکایت از نسبی اندیشی انسان می کند و به ما هشدار می دهد قوانین موضوعه مطلقی که بتواند زندگی انسانی را به نحو مطلوب سروسامان دهد، وجود ندارد. مضمون این کتاب از این قرار هست که چند فر ایرانی که از فرانسه دیدن می کنند، طی ارسال نامه هایی، وضع عجیب آداب و رسوم فرانسه را برای دوستان هم وطن خود تشریح می کنند. چهارچوب این کتاب به منتسکیو فرصت کافی داد تا کلیسا، دولت، پادشاه و همه مقامات و موسسات مهم کشورش را آزادانه به به همراهد انتقادی هجوآمیز بگیرد و به همراه چشمان تیزبین خود به کاوش در جریانات سری و پشت پرده بپردازد.

● برای آگاهی یافتن از چگونگی مطالعه این کتاب، ویکی رمزینه کتاب را ببینید.

» رمزینه کتابهای مرتبط:
The Handbook of Communication Skills
آزادی رنگ و خنده
ارزیابی وضعیت کنونی مردم شناسی درایران

نسخه ها

حجم: ۲۰ مگابه همراهیت

دریافت ها: ۲۶۷۱

تعداد صفحات: ۷۰۸درج دیدگاه مختص اعضا هست! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم