دانلود کتاب سربه همراهز شکلاتی – برنارد شاو

۱۶ آذر ۱۳۹۶ کتاب

معرفی کتاب سربه همراهز شکلاتی

کتاب سربه همراهز شکلاتی، نمایشنامه‌‌ای به همراه نگاهی انتقادی همراه به همراه طنزی تلخ از جنگ هست. برنارد شاو در سربه همراهز شکلاتی، به همراه به‌ تصویر کشیدن چهره‌ای طنزآلود از جنگ، مخالفت خود به همراه هر نوع جنگ را نشان می‌دهد.

نمایشنامه در متن انگلیسی‌اش «مرد و سلاح» نام دارد، اما در ترجمه‌ای که سیمین‌ دانشور از این اثر به دست داده، نام آن به سربه همراهز شکلاتی (Arms And The Man) تغییر داده شده و تمسخر جنگ از همین عنوان کتاب هم برمی‌آید. اگرچه جنگ موضوع اصلی نمایشنامه شاو هست، اما در آن نه خبری از بدبختی‌ها و ویرانی‌های بعد از جنگ هست و نه خبری از حماسه‌ها و قهرمانی‌های سربه همراهزان.

«سربه همراهز شکلاتی» شامل سه‌ پرده هست. در پرده اول که به ظاهر ربط چندانی به موضوع جنگ ندارد؛ خواننده به همراه شخصیت یک مادر و دختر آشنا می‌شود. مادری که خبر خوب شروع جنگ را به دخترش می‌هد و دختر که تا حالا فقط به همراه قهرمان‌های جنگ در کتاب‌ها آشنا بوده، از اینکه مجالی برای دیدار به همراه قهرمان برایش فراهم خواهد شد، بسیار خوشحال هست. در پرده دوم روی دیگر جنگ آشکار می‌شود. یکی از سربه همراهزهای فراری وارد اتاق دختر می‌شود و او را به همراه اسلحه تهدید می‌کند. اینجا هست که کم‌کم دختر متوجه می‌شود قهرمان جنگ فقط در دهستان‌ها و رمان‌ها شکل واقعیت به خود می‌گیرد نه در دنیای حقیقی.

برنارد شاو (George Bernard Shaw) در این نمایشنامه سربه همراهزهایی را به صحنه می‌کشد که نه تنها قهرمان نیستند، بلکه افرادیاند که بنا به وضعیت نابسامان موجود در پی منافع خود حرکت می‌کنند تا به هر طریق از این شرایط غیر عادی خلاص شوند. نویسنده در این اثر روی دیگر جنگ و قهرمانان جنگ را به همراه نگاهی انتقادی بیان می‌کند تا حقیقت تلخ را جایگزین واقعیت‌های موجود کند.

در نمایشنامه شاو، خبری از نگاه اسطوره‌ای به جنگ و قهرمانان آن وجود ندارد بلکه به قول آل‌احمد «این نمایشنامه مسخره‌ای هست از جنگ. تخطئه انسانی هست که سلاح به دوش می‌گیرد و خودش هم نمی‌داند چرا و برای چه و برای که کشتار می‌کند یا کشته می‌شود».

شخصیت‌های «سربه همراهز شکلاتی»، چه داوطلبه همراهنه به جنگ رفته به همراهشند و چه به اجبه همراهر، گلایه و شکایتی از وضعیتشان ندارد و انگار جنگ برای‌شان کار روزمره‌ای هست مثل بقیه کارها. آن‌ها حتی اگر برخلاف میل‌شان به جنگ رفته‌ به همراهشند، اما آدم‌هایی اسیر دست سرنوشت نیستند و جنگ برای‌شان کسب‌وکاری هست که دقیقا می‌دانند در آن به همراهید به دنبه همراهل چه چیزی بود.

در بخشی از کتاب سربه همراهز شکلاتی می‌خوانیم:

پنجره اتاق کاملاً گشوده هست. در بیرون آن، معجر چوبى که به خارج گشوده مى‌شود نیز به همراهز هست. در مهتابى، خانمى جوان، مبهوت زیبه همراهیى‌هاى شب شده هست، زیبه همراهیى و جوانى خودش نیز قسمت مهمى از آن همه زیبه همراهیى هست، و خودش هم مى‌داند و خیره مى‌نگرد. لبه همراهس خواب در بر دارد و روى آن روپوشى از پوست که قیمت آن زیاد گیج‌کننده نیست پوشیده هست ولى بیش از سه برابر ارزش اثاثیه اتاق خوابش مى‌ارزد.

ادامه

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم