دانلود کتاب صوتی هی یو – سعید ابوطالب

۱۶ آذر ۱۳۹۶ کتاب

معرفی کتاب صوتی هی یو

کتاب صوتی هی یو نوشته سعید ابوطالب، خاطرات اسارت سعید ابوطالب توسط نیروهای آمریکایی در عراق را روایت می‌کند. این کتاب به همراه موضوع وقایع نگاری از زندان‌های آمریکا در کشور عراق نوشته شده که ابوطالب خود نیز به مدت چهار ماه را در آن زندانی بوده هست.

سعید ابوطالب در مقدمه‌ی این کتاب می‌گوید:

ماجرا از زمانی آغاز شد که من برای ساخت مستندی به همراه موضوع شرایط عراق بعد از آغاز حمله نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا در سال ۱۳۸۲ (۲۰۰۲میلادی) به این کشور سفر کردم تا مستندی برای شبکه دو تلویزیون ایران بسازیم که اگر تمام می‌شد نامش را «مرداب سرزمین افسانه ها» می‌گذاشتیم و اما نشد.

در این مأموریت محمدناصر پورصالحی که پیش از این در سال‌های دفاع مقدس کنار هم بودیم و تجربه ساخت مستند صبرا و شتیلا را به همراه هم در لبنان داشتیم و سهیل کریمی که کمی پیش از این سفر او را می‌شناختم و در تولید مستند «رقص فقر» و «گزارشی از شرق» همراهی‌ام کرده بود، حضور داشتند. من و سهیل دهم تیرماه در مسیر کوت به حله به اسارت تفنگدارهای دریایی آمریکا درآمدیم و چهار ماه بعد آزاد شده، از مرز شلمچه توسط نیروهای انگلیسی تحویل مقامات ایران شدیم و…

در بخشی از کتاب صوتی هی یو می‌شنویم:

مثل هر روز بعد از ظهر، وقتی سایه چادرهای کهنه و خاک گرفته که پشت یک دیوار بتونی بلند در جنوب به همراهند فرودگاه نظامی بغداد برپا شده، قد می‌کشد، ستونی از هلی‌کوپترها در ارتفاع کم درست از روی چادرهای اردوگاه به سمت جنوب شرق پرواز می‌کنند.          

این پایین زیرسقف تفدیده‌ی یکی از ده‌ها چادر کوچک و بزرگی که میان انبوهی سیم‌خاردارهای تو در تو محصور شده هست، زندانی‌ها در دو صف بیست نفره روبروی هم نشسته و چشم‌درچشم هم دوخته‌اند. نگهبه همراهن سیاه‌پوست آمریکایی که در راهروی ساخته شده از سیم‌خاردارهای بین چادرها قدم می‌زند، ناگهان می‌ایستد و حیران به آدم‌های شرقی این سوی سیم‌خاردارها خیره می‌شود. از نظر او این چهل نفر در این بعد از ظهر گرم و خفقان‌آور بغداد زیرچادرهای تنگ و خاک گرفته، قهقهه می‌زنند و شاید همه آن‌هایی که در این اردوگاه دربندند و شایدتر، همه اهالی بغداد «علی به همراهبه همراه» هستند. در افسانه‌هایی که او و اغلب مردم آمریکا پیش از این دربه همراهره عراق شنیده و خوانده‌اند، علی به همراهبه همراه سردسته چهل دزد بغداد هست.          

این عبه همراهرت را به همراهید اولین به همراهر چند هفته پیش، از سربه همراهز زن لاغر اندامی که در دیوانیه به سلول چوبی ما سرک کشید، شنیده به همراهشم:       

– آر یو علی به همراهبه همراه؟ 

کنایه او به ما، سه نگهبه همراهن جوان داخل سلول را، که رو به ما دو زندانی دست بسته اسلحه به دست ایستاده بودند، خیلی خوش آمد: 

– هی علی به همراهبه همراه!    

حسن، راننده عراقی هم سلولی‌ام، غیر از «سیگارت» این جمله را هم به انگلیسی بلد بود:       

– نو علی به همراهبه همراه، نو علی به همراهبه همراه. آی اَم درایور.        

ادامه

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم