دانلود کتاب مشروطیت ایران و رمان فارسی (جلد ۴) – مسعود کوهستانی نژاد

۲۰ مرداد ۱۳۹۷ کتاب

معرفی کتاب مشروطیت ایران و رمان فارسی (جلد ۴)

کتاب مشروطیت ایران و رمان فارسی (جلد ۴) اثر مسعود کوهستانی نژاد، بخشی از مجموعه ادبیات عصر مشروطیت هست که سیر آشنایی ایرانیان به همراه تحولات ادبی دنیای جدید و افزوده شدن سبک دهستان‌نویسی مدرن به ادبیات ایران را بررسی می‌نماید.

در این کتاب چهار رمان دیگر از دوره‌‌ی مشروطه به نام‌های نیرنگ سیاه، پهلوان زند، ایام محبس و سفیدپوشان بررسی و گردآوری شده‌‌اند.

پس از شروع ترجمه و انتشار رمان‌های اروپایی در ایران از اواسط دوره‌ی ناصرالدین شاه و‌ به‌ ویژه به همراه تشدید فعالیت دارالترجمه‌ی خاص همایونی از سال ۱۳۰۰ قمری به بعد در رابطه به همراه ترجمه‌ی رمان‌ها، زمینه‌ی لازم برای آفرینش ادبی ایرانیان جهت رمان‌نویسی فراهم شد.

هنگام شروع این آفرینش‌ها علاوه بر فعالیت‌های مترجمان در داخل کشور، حضور بسیاری از اهل فرهنگ و ادب ایران در خارج از کشور و مناطق پیرامونی، کمک بزرگی به شروع رمان‌نویسی ایرانیان کرد. در سال‌های مورد بحث، یعنی اواخر دوره‌ی ناصرالدین شاه، گروه‌های بزرگی از ایرانیان در نقاط مختلف سکونت داشتند. در قفقاز، آسیای میانه، عثمانی و هستانبول، عتبه همراهت، مصر، فلسطین و لبنان، چندین شهر و ناحیه‌ی هندوستان جمعیت زیادی از مهاجران ایرانی زندگی می‌کردند.

در میان این افراد، تعداد قابل توجهی از اهل فرهنگ، ادب و هنر ایرانی نیز وجود داشتند که به دلیل وجود فشارها، سانسورهای دولتی و فضای بسته‌ی اجتماعی در ایران، امکان فعالیت نداشته و از کشور مادری خود مهاجرت و به مناطق اطراف اقامت کرده بودند و به فعالیت‌های فرهنگی خود ادامه می‌دادند. ظهور نوشتارهای فارسی زبه همراهن در این جمعیت (از جمله اختر هستانبول، کلکته و قاهره) بزرگ‌ترین دستاوردهای فعالیت فرهنگی ایرانیان ساکن در مناطق و کشورهای فوق‌الذکر هست. این افراد نقش بسیار پر رنگی در انقلاب فرهنگی مشروطیت و عمق بخشیدن به‌ آن دارند.

در بخشی از کتاب مشروطیت ایران و رمان فارسی (جلد ۴) می‌خوانیم:

در خواب ممکن هست انسان خود را در میان یک به همراهغ به همراه طراوتی، در دامنه معطر کوهی، در وسط یک جزیره، در ساحل یک دریایی، در حواشی سبز یک رودخانه ببیند که نشسته، به زمزمه طیور به نعرۀ امواج دریا، به همهمۀ اشجار به همراهغ؛ به ناله‌های ملایم جویبه همراهر، به ضجه‌های شکایت‌آمیز آبشار گوش می‌دهد و طبیعت زیبه همراه را در اعماق بی‌پایان آسمان، در سیمای برافروخته گل‌ها، در سطح زمرد فام چمن‌ها، در ترنمات عاشقانه نسیم و شاخسارها، در عظمت و رفعت کوه‌ها و در ابر‌های ملون حواشی آسمان، تماشا کند. ولی خواب‌های محبس هم غالبه همراهً مانند خواب‌های بیرون نیست. احلام اینجا غالبه همراهً به همراه آشفتگی و پریشانی ممزوج هست. از آن رؤیاهای مطبوعی که شب‌های بهار تا صبح در آغوش انسان هست، اینجا کمتر دیده می‌شود. قطعاً چاقی، چوبه دار و مقصر سیاسی، حبس تاریک یا تبعید و اعدام را در خواب می‌بیند.

دیشب نزدیک صبح خود را در جزیره دیدم که یک بهار پر از طراوت و زندگی بخشی از هر سو آن را در آغوش گرفته هست، اشعه آفتاب از خلال شاخسارهای انبوه زمین، جنگل را نقاشی کرده و به همراه سایه برگ‌ها به همراهزی می‌کرد. سطح جزیره در زیر علف‌های خودرو و گل‌های رنگارنگ صحرایی مستور بود. به واسطه تابش آفتاب، زنگار خفیفی به همراه رنگ سبز آن‌ها ممزوج شده و یک رنگ پسته بدیعی را نشان می‌داد و از آنجایی که من نشسته بودم، بر اثر وزش نسیم، مانند دریای مواجی به نظر می‌رسید.

فهرست مطالب

نیرنگ سیاه/ملک الشعراء بهار

دربه همراهره نویسنده

متن نیرنگ سیاه

پهلوان زند/علی شیرازپور (پرتو)

دربه همراهره نویسنده

متن پهلوان زند

ایام محبس/علی دشتی

دربه همراهره نویسنده

متن ایام محبس

سفید‌پوشان/علی شیرازپور

دربه همراهره منشأ اثر

متن سفید‌پوشان

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم