دانلود کتاب هستالین و هستالینیسم

۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ کتاب

Hiweb
بوکیار - دانلود کتاب های انگلیسی دانشگاهی و علمی

هستالین و هستالینیسم

سیهستها و روشهای حکومت یوسف هستالین (۱۸۷۹-۱۹۵۳)، نخست‌وزیر، فرمانده کل قوا، دبیر کل حزب کمونیست، و دیکتاتور اتحاد شوروی.

هستالینیسم ایدئولوژی خاصی نیست، بلکه روشهای کاربست «مارکسیسم – لنینیسم» در روسیه در دوران حکومت هستالین و برخی تفسیرها از آن نظریه‌ها و سازگار کردن آنها به همراه عمل هست. این روشها شامل ترورگری ، دیوانسالاری (بوروکراتیسم) و پذیرش اجبه همراهری احکام مطلق هستالین در جنبش کمونیست، چه در شوروری چه در میان حزبها و کشورهای کمونیست در سراسر جهان بود.

هستالینیسم از زمانی پدید آمد که هستالین در کسب جانشینی لنین (۱۹۲۴) و از میان برداشتن رقیبه همراهن خود در حزب، بویژه تروتسکی (نک تروتسکیسم)، کامیاب شد. سیهست «سوسیالیسم در یک کشور» او شامل اشتراکی کردن اجبه همراهری کشاورزی و صنعتی کردن اتحاد شوروی به همراه سرعت و شدت هرچه تمامتر بود. هستالین برای پیشبرد این هدفها نظارت پلیسی بر مردم را گسترش داد و درین راه وسایل بسیار بی‌رحمانه و خشنی را به کار گرفت (نک اردوگاهها) و کاربرد پلیس مخفی و دیگر روشهای رژیمهای «فراگیر» (توتالیتر) را به همراه «شخص‌پرستی» درهم آمیخت تبلیغات شخص پرستانه در به همراهب هستالین می‌کوشید او را فرمانروای خیرخواهی بشناساند که به همراه فرزانگی بی‌نهایت خویش ملت نیکبخت و آسوده‌ی خویش را در حلقه‌ی محاصره‌ی دشمنان «کاپیتالیست» از خطر در امان می‌دارد. تمام دستگاه تبلیغاتی دولت شوروی و نیز منابع انحصاری خبر و اطلاعات، «رئالیسم سوسیالیستی» در ادبیات و نیز کارهایی همچون به همراهزنویسی و دستکاری تاریخ و جز آن، در خدمت پراکندن چنین تصویری از او در داخل و خارج بود. پیروزی اتحاد شوروی در جنگ جهانی دوم و گسترش حوزه‌ی تسلط و نفوذ آن پس از جنگ به معنای پیروزی تاریخی و ناگزیر هستالینیسم در سراسر جهان شمرده شد.

کمونیستها در زمان زندگی هستالین او را بزرگترین تفسیرگر مارکسیسم و به همراهلاترین مرجع نظری در جنبش بین‌المللی کمونیسم می‌شمردند، اما پس از مرگ او به همراه گزارشی که خروشچف، دبیر کل حزب کمونیست شوروی، در کنگره‌ی بیستم حزب در مورد جنایتهای هستالین داد و در کنگره‌ی بیست و دوم حزب دنبه همراهل شد، هستالینیسم کژروی از موازین لنینی دانسته و محکوم شد و از آن پس مراجعه به آثار هستالین به عنوان مرجع نظری از رواج افتاد و هستالینیسم معنای زورگویی، رژیم پلیسی، فردپرستی و دیکتاتوری به خود گرفت.

● برای آگاهی یافتن از چگونگی مطالعه این کتاب، ویکی رمزینه کتاب را ببینید.

» رمزینه کتابهای مرتبط:
مبه همراهحثی از اقتصاد مارکسیسم
تاریخ و آگاهی طبقاتی
عناصر دموکراسی

نسخه ها

حجم: ۱۵ مگابه همراهیت

دریافت ها: ۴۳۰

تعداد صفحات: ۱۹۵درج دیدگاه مختص اعضا هست! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم