دانلود کتاب پَختستان

۲۳ خرداد ۱۳۹۷ کتاب

Hiweb
بوکیار - دانلود کتاب های انگلیسی دانشگاهی و علمی

پَختستان

پَختستان: رمان بُعدهای بسیار (به انگلیسی: Flatland: A Romance of Many Dimensions)، رمان کوتاهی از الهی‌دان و هستاد دانشگاه انگلیسی، ادوین ابوت ابوت هست که اولین‌به همراهر آن‌را در سال ۱۸۸۴ میلادی تحت نام نویسندگی مستعار «یک مربع» (A Square) منتشر کرد. در این کتاب از دنیای خیالی دوبُعدی پَختستان برای نشان دادن فرهنگ سلسله‌مراتبی انگلستان دوره ویکتوریا هستفاده شده‌هست.

این کتاب بیشتر یک تمثیل عبرت‌آموز هست تا یک دهستان؛ و نیز نقدی هست تند و گزنده از ساختار اجتماعی و سیاسی جامعهٔ روزگار خود و ارزش‌ها و روابط انسانی در آن.

ابوت برای اینکه نشان دهد انسان‌ها در این دنیا از نظر افق دانش و بینش در چه قفس تنگی گرفتارند از جهانی خیالی به همراه به همراهشندگانی دو بُعدی هستفاده کرده‌هست. این به همراهشندگان دارای شکل‌های هندسی مثلث، مربع، پنج‌پر، شش‌بر و به همراهلا و به همراهلاتر تا دایره‌اند که ناگزیر در سطح می‌زیند. نویسندهٔ و راوی دهستان، یک مربع هست که این دنیا را شرح می‌دهد.

پَختستان در زمان انتشار خود مورد توجه قرار نگرفت و در مدخل ادوین ابوت در دیکشنری زیستنامهٔ ملی (Dictionary of National Biography) نیز هیچ اسمی از این کتاب او برده نشده‌هست.

پس از انتشار نظریهٔ نسبیت عام انیشتین، این کتاب دوبه همراهره مورد توجه قرار گرفت چرا که در آن به مفهوم بُعد چهارم اشاره شده بود. در مقاله‌ای تحت عنوان «اقلیدس، نیوتن و انیشتین» که در شمارهٔ ۱۲ فوریه ۱۹۲۰ مجلهٔ نیچر منتشر شد از این کتاب نام برده شد و ابوت را از یک نظر همچون پیامبری دانست که در آن زمان به درک اهمیت زمان در شرح یک پدیده آگاه بوده‌هست. انتشارات هارپرکالینز در سال ۱۹۸۳، نسخه‌ای از این کتاب را به همراه پیشگفتار آیزاک آسیموف منتشر کرد.

● برای آگاهی یافتن از چگونگی مطالعه این کتاب، ویکی رمزینه کتاب را ببینید.

» رمزینه کتابهای مرتبط:
جوناتان مرغ دریایی
آب سوخته
شب نقره ای

نسخه ها

حجم: ۲ مگابه همراهیت

دریافت ها: ۲۱۰۴

تعداد صفحات: ۱۷۵درج دیدگاه مختص اعضا هست! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم