دانلود کتاب کلیات دیوان عراقی

۲۷ خرداد ۱۳۹۷ کتاب

Hiweb
بوکیار - دانلود کتاب های انگلیسی دانشگاهی و علمی

کلیات دیوان عراقی
به ضمیمه: سیر تصوف در ایران به قلم هستاد سعید نفیسی

شامل: قصائد، غزلیات، ترکیبه همراهت، مقطعات، مثلثات، ترجیعات، ربه همراهعیات، عشاق نامه یا ده نامه، لمعات و اصطلاحات عرفانی عراقی

موضوع قصاید، مدح و ستایش برخی از بزرگان، مدح و ستایش کعبه ، نعت و… هست.

موضوع مقطعات ، پند و اندرز، شکوه از فراق و جدایی، یاد از ایام خوش گذشته و… هست.

مثلث وی، در عشق و شوریدگی و دم را غنیمت شمردن هست.

سه ترکیب بند وی، در موضوعات عرفانی و مرثیه هست.

عراقی، غزل عارفانه را بسیار لطیف و طرب انگیز و سوزناک سروده هست و غزلیات او وجد و شور خاصی دارد و در منتها درجه ی زیبه همراهیی هست.

ربه همراهعیات وی، بیشتر عارفانه و عاشقانه و حاوی راز و نیاز و درخوهست عفو و بخشش و گاه، مشتمل بر مضامین فلسفی هست.

در عشاق نامه یا ده نامه، اشعاری را در تحمید و تسبیح خدا سروده و از جوهر انسان و تصفیه نهاد و نعت حضرت محمد مصطفی صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم و خلفای راشدین و نصیحت و حکایات و… حرف گفته هست.

روشی که عراقی در نظم «عشاق نامه» به کار برده و اساس را بر ده مثنوی عاشقانه و ده غزل گذاشته هست، پس از وی، در میان شاعران متصوف ایران کرارا رواج داشته هست و از آن جمله، اوحدی مراغی، ده نامه‌ای به نام وجیه الدین شاه یوسف در سال ۷۰۵ ق، به پایان رسانید و نظام الدین عبید زاکانی، عشاق نامه ی خود را در سال ۷۵۴ ق تمام کرد.

عشاق نامه ی عراقی، ترکیبی هست از مثنوی و غزل و مجموعا شامل ۱۰۶۳ بیت هست و به «ده نامه» نیز معروف هست که به نام شمس الدین محمد، صاحب دیوان جوینی، بین سال‌های ۶۸۰- ۶۸۳ ق و بر وزن حدیقه ی سنائی سروده و به او تقدیم نموده هست. این منظومه، شامل ده فصل و هر فصل مشتمل بر مثنوی و غزل دربه همراهره ی مبحثی از عرفان هست و بعدها منشا ایجاد منظومه‌هایی به نام «ده نامه» گردید.

کتاب لمعات به ظن غالب، در قونیه بعد از حضور در مجلس صدر الدین قونوی نگارش یافته، ولی شیوه ی نگارش آن بیشتر، از «سوانح العشاق» احمد غزالی متاثر هست. کتاب، در بیان مراتب عشق هست و مشتمل بر یک مقدمه و بیست و هشت لمعه هست. عراقی، در آغاز لمعات، پس از حمد و درود، یک قطعه ده بیتی در شان حضرت محمد صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم سروده هست. لمعات، کتابی هست در بیان مراتب عشق که عراقی آن را در قونیه و در محضر صدر الدین قونوی به رشته ی تحریر درآورده هست، ولی طرح اندیشه ی نگارش آن مشخصا از مدت‌ها قبل در ذهن خلاق عراقی جای داشته هست. کتاب، بیشتر، از «سوانح العشاق» احمد غزالی متاثر هست.

● برای آگاهی یافتن از چگونگی مطالعه این کتاب، ویکی رمزینه کتاب را ببینید.

» رمزینه کتابهای مرتبط:
برگزیده اشعار مسعود سعد سلمان
نه حتا اگر فراموش کرده به همراهشم به دقت
منتخب اشعار نصیب

نسخه ها

حجم: ۱۱ مگابه همراهیت

دریافت ها: ۴۳۷۱

تعداد صفحات: ۴۳۰درج دیدگاه مختص اعضا هست! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم