دستاوردهای قرآنی انقلاب اسلامی، منشأ حرکت‌های جدی‌تر در امور قرآنی هست

۲۴ بهمن ۱۳۹۶ کتاب

دستاوردهای قرآنی انقلاب اسلامی، منشأ حرکت‌های جدی‌تر در امور قرآنی هست

 

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (رمزینه کتاب)، نشست «بررسی دستاوردهای قرآنی انقلاب اسلامی» و آیین تجلیل از دستگاه‌های برتر قرآنی در مسابقات قرآن و نمایندگان ایران در مسابقات بین‌المللی، عصر  امروز (دوشنبه ۲۳ بهمن‌ماه) به همراه حضور حجت‌الاسلام والمسلمین علی محمدی، نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمصطفی حسینی، رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه، محمدحسین محمدزاده، مدیر شبکه قرآن ومعارف سیما، محمدرضا مسیب‌زاده، مدیرکل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش، حسین

انقلاب اسلامی، کار خود را به همراه شعار حاکمیت فرهنگ قرآنی آغاز کرد. امیدوارم مسیر را در رهستای شعار حاکمیت فرهنگ قرآنی، به همراه سرعت طی کنیم

اسدی، مدیر اجرایی مسابقات قرآن حوزه‎های علمیه جهان اسلام و جمعی از مسئولان قرآنی نهادهای مختلف در محل سازمان اوقاف برگزار شد.
 
حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی در این آیین، به همراه اشاره به اینکه نشست بررسی دستاوردهای قرآنی انقلاب اسلامی، منشأ حرکت‌های جدی‌تر در امور قرآنی هست، گفت: انقلاب اسلامی، کار خود را به همراه شعار حاکمیت فرهنگ قرآنی آغاز کرد. امیدوارم مسیر را در رهستای شعار حاکمیت فرهنگ قرآنی، به همراه سرعت طی کنیم. متاسفانه آنچه امروز در زمینه برایند و خروجی فعالیت‌های قرآنی در جامعه می‌بینیم، به همراه آنچه در این‌گونه جلسات می‌شنویم، هنخوانی ندارد.
 
رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف،‌ افزود: امیدوارم این نشست، منشأ و آغازی برای حرکت‌های جدی‌تر در امور قرآنی به همراهشد و بتوانیم به‌صورت شفاف عملکرد قرآنی دستگاه‌ها را مرور کنیم.
 
محمدحسین محمدزاده، مدیر شبکه قرآن ومعارف سیما، به‌عنوان نماینده سازمان صدا و سیما در این برنامه در معرفی مهم‌ترین فعالیت‌ها و دستاوردهای قرآنی این رسانه، بیان کرد: رسانه ملی از آغاز پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون توفیقات زیادی در زمینه فعالیت‌های قرآنی داشته که از مهم‌ترین

آموزش‌های قرآنی در آموزش و پرورش جایگاه رفیعی دارند. امروزه برای همه پایه‌های درسی، کتاب آموزش قرآن تدوین شده هست. برگزاری ۳۶ دوره مسابقات قرآن، نماز و عترت، جذب پنج هزار نیروی قرآنی به آموزش و پرورش، تاسیس ۷۵۰ مرکز دارالقرآن و طرح‌های حفظ، تدبر و اندیشه در قرآن کریم برای سنین مختلف از دیگر برنامه‌ها و اقداماتی هست که در مجموعه وزارت آموزش و پرورش در رهستای انس بیشتر به همراه قرآن کریم و مفاهیم آن، انجام می‌شود

آن‌ها می‌توان به تاسیس شبکه رادیویی قرآن در سال ۶۲، تاسیس شورای عالی قرآن در سال ۱۳۷۰، تاسیس رادیو معارف در سال ۱۳۷۷، تاسیس شبکه قرآن و معارف سیما در سال ۱۳۷۹، تاسیس رادیو معارف انگلیسی (ندای اسلام) در سال ۱۳۸۷، تاسیس شورای تخصصی معارف سازمان صدا و سیما،‌ تاسیس شورای معارف سیما، تاسیس رادیو تلاوت در سال ۱۳۹۱ و تاسیس رادیو ترتیل در ماه مبه همراهرک رمضان اشاره کرد.
 
وی ادامه داد: طرح فراگیر آیه‌های زندگی،‌ برگزاری مسابقه «قرآن کتاب زندگی» در فصل تابستان، طرح ملی قرآنی ۱۴۴۱ (برگزاری به همراهلغ بر ۱۱ دوره تاکنون)، تاسیس آرشیو قرآنی به همراه ۲۰ هزار فایل،‌ تهیه آرشیو صوتی و تصویری به همراه بیش از ۲۵ هزار فایل در قالب‌های علوم و معارف قرآنی، پخش هزاران ساعت برنامه قرآنی در زمینه‌های آموزش، معارف و مفاهیم، تلاوت، تفسیر، علوم قرآنی، اخبه همراهر قرآنی، نغمات، ادعیه و اذان، مسابقات و محافل قرآنی، تولید فیلم‌ها و سریال‌های فاخر قرآنی و دینی،‌ برنامه‌سازی در حوزه کودک و نوجوان، حفظ قرآن کریم و همچنین انعکاس فعالیت‌های قرآنی دیگر نهادها از دیگر فعالیت‌های سازمان در بیش از چهار دهه اخیر هست.
 
مدیر شبکه قرآن ومعارف سیما، گفت: در رهستای سند ارتقا و تحول در سازمان صدا و سیما، برنامه‌ریزی گسترده‌ای برای تولید برنامه در فضای مجازی انجام شده و ارائه طرح مجازی در کنار همه طرح‌های تولید برنامه‌ها الزامی اعلام شده هست.
 
محمدرضا مسیب‌زاده، مدیرکل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش، دیگر حرفران این نشست، دربه همراهره اقدامات انجام شده در سازمان صدا و سیما در حوزه قرآن و معارف دینی، اظهار کرد: فعالیت‌‌های قرآنی در این وزارتخانه در دو محور صورت می‌گیرد: کتاب درسی، معلم، کلاس درس، ساعات آموزشی و همچنین آموزش مربیان، معلمان، مدیران و کادر اجرایی در قالب فعالیت‌های مختلف آموزشی.
 
وی به همراه اشاره به این نکته که آموزش‌های قرآنی در آموزش و پرورش جایگاه رفیعی دارند، افزود: امروزه برای همه پایه‌های درسی، کتاب آموزش قرآن تدوین شده هست. برگزاری ۳۶ دوره مسابقات قرآن، نماز و عترت، جذب پنج هزار نیروی قرآنی به آموزش و پرورش، تاسیس ۷۵۰ مرکز دارالقرآن و طرح‌های حفظ، تدبر و اندیشه در قرآن کریم برای سنین مختلف از دیگر برنامه‌ها و اقداماتی هست که در مجموعه وزارت آموزش و پرورش در رهستای انس بیشتر به همراه قرآن کریم و مفاهیم آن، انجام می‌شود. در رهستای فرهنگ‌سازی برای حفظ موضوعی آیات قرآن نیز سه میلیون و ۵۰۰ هزار جلد کتاب بین دانش‌آموزان توزیع

تفسیر فارسی قرآن به همراه محوریت کتاب «تفسیر نمونه»، آشنایی به همراه مبه همراهحث علوم قرآنی به همراه محوریت کتاب‌های آیت‌الله معرفت، تاسیس شاخه‌های میان‌رشته‌ای در مطالعات قرآن و تفسیر به همراه تاسیس بیش از ۵۰ موسسه پژوهشی قرآن‌محور در زمینه‌هایی همچون ترجمه و تفسیر از شاخص‌ترین اقدامات حوزه‌های علمیه در حوزه قرآن، پس از انقلاب اسلامی بوده هست

شد.
 
حسین اسدی، مدیر اجرایی مسابقات قرآن حوزه‎های علمیه جهان اسلام نیز در نشست «بررسی دستاوردهای قرآنی انقلاب اسلامی»، گفت: علوم وحیانی همواره در حوزه‌های علمیه جریان داشته و آثار فاخر قرآنی در رهستای نقش راهبردی خود تولید کرده هست.
 
وی ادامه داد: دروس الزامی اعم از روخوانی، تجوید، ادبیات و زبه همراهن قرآن، تفسیر فارسی قرآن به همراه محوریت کتاب «تفسیر نمونه»، آشنایی به همراه مبه همراهحث علوم قرآنی به همراه محوریت کتاب‌های آیت‌الله معرفت، آموزش تخصصی قرآن، تاسیس مدارس قرآنی حفظ، آموزش حفظ و قرائت، دوره‌های تربیت مدرس و مربی قرآن، برپایی بیش از ۴۰۰ کرسی تفسیر قرآن کریم به همراه رویکرد موضوعی، تاسیس شاخه‌های میان‌رشته‌ای در مطالعات قرآن و تفسیر به همراه تاسیس بیش از ۵۰ موسسه پژوهشی قرآن‌محور در زمینه‌هایی همچون ترجمه و تفسیر و توجه به آموزه‌های قرآنی در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، از شاخص‌ترین اقدامات حوزه‌های علمیه در حوزه قرآن، پس از انقلاب اسلامی بوده هست.
 
اسدی به همراه اشاره به برخی دیگر از فعالیت‌های حوزه در زمینه ترویج قرآن و معارف قرآنی، تصریح کرد: امروزه برخی از کتابخانه‌های تخصصی حوزه‌های علمیه به همراه بیش از پنج هزار عنوان کتاب در زمینه علوم و معارف قرآنی در کشور فعالیت می‌کنند که کتاب‌هایی به ۵۰ زبه همراهن زنده دنیا در اختیار پژوهشگران قرار می‌دهند. انتشار مجلات و مقالات علمی و فعالیت در فضای مجازی از دیگر اقدامات حوزه‌‌های علمیه به همراه محوریت قرآن کریم هست. مرکز تحقیقات علوم اسلامی نیز تاکنون بیش از ۱۰۳ هزار نرم‌افزار علوم قرآنی تولید و عرضه کرده که برخی به زبه همراهن‌های دیگر نیز ترجمه و ارائه شده‌اند.

در بخش پایانی این آیین از نمایندگان اعزامی ایران به مسابقات بین‌المللی قرآن کریم و نمایندگان سازمان‌ها و نهادهای برتر در زمینه فعالیت‌ها و مسابقات قرآن کریم تجلیل شد. 

نهاد رهبری در دانشگاه‌ها، سازمان بهزیستی، وزارت آموزش و پرورش، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان اوقاف و امور خیریه و ارتش جمهوری اسلامی ایران، نهادهایی بودند که در این آیین تجلیل شدند. 

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم