دهستان کوتاه در ساحت رسول اکرم (ص) حرکت تازه‌ای هست

۲۷ فروردین ۱۳۹۷ کتاب

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (رمزینه کتاب)، مجید قیصری، دبیر علمی سومین جشنواره خاتم، عصر امروز (دوشنبه ۲۷ فروردین‌ماه) در آئین اختتامیه این جشنواره، گفت: امروز در حالی سومین اختتامیه جشنواره ادبی خاتم را برگزار می‌کنیم که سه سال پیش براساس یک نیاز، یک خلاء که در ادبیات دهستانی خود به همراه آن مواجه بودیم، این جشنواره را پی‌ریزی و پایه‌گذاری کردیم.

وی افزود: خوشبختانه به همراه اهتمام و توجه نویسندگان خوش‌فکر و جوانی که در این سال‌ها ما را همراهی کردند، به این نقطه رسیدیم که حاصل آن، چند مجموعه دهستان بوده هست.

قیصری اظهار کرد: سه سال هست که در سالروز بعثت پیامبر مهربه همراهنی‌ها، گردهم می‌آییم تا از سیره و شخصیت پیامبری حرف به میان بیاوریم که برای هدایت ما مبعوث شده هست. اگر بعثت را برانگیخته شدن آن حضرت به مقام رسالت بدانیم که می‌دانیم، دهستان کوتاه خاتم قرار هست اول در مقام نویسنده، دوم در مقام خواننده برانگیزنده ما به همراهشد.

این دهستان‌نویس ادامه داد: سوال جشنواره ادبی خاتم این هست که آیا ما به پیامبر خود ایمان داریم؟ آیا ما به پیامبر نیاز داریم یا نه؟ جایگاه پیامبر در زندگی ما برهستی کجهست؟ دهستان کوتاه قرار هست به این سوال‌ها پاسخ بدهد.

دبیر علمی جشنواره خاتم، گفت: از آنجایی که نوشتن دهستان کوتاه به معنای اخص کلمه، نه حکایت، مَثَل، قصه، بلکه دهستان کوتاه در ساحت رسول اکرم (ص)، حرکت نو و تازه‌ای هست و همچون هر حرکت تازه‌ای نیازمند مطالعه، تحقیق و کوششی مضاعف هست. برهمین اساس در سال گذشته یک دوره سه‌روزه برای ارتقاء سطح آموزشی هنرجویان دعوت شده، برگزار کردیم. همچنین به همراه راه‌اندازی یک گروه در فضای مجازی، این اقدام را پشتیبه همراهنی کردیم و امیدواریم در سال آینده این روند را ادامه دهیم. پشتوانه نظری و تئوری ما دراین زمینه بسیار اندک هست.

وی افزود: خوشبختانه در دوره اخیر، به همراه تمام کم‌و‌کهستی‌هایی که در اطلاع رسانی داشتیم، شاهد ارسال بیش از ۵۷۲ اثر به دبیرخانه جشنواره خاتم بودیم که از این میان ۲۱۰ اثر در حوزه کودک و نوجوان و تعداد ۳۶۲ اثر در حوزه بزرگسال بود. در مرحله اول به همراه تفکیک آثار که توسط هیأت علمی جشنواره صورت گرفت، در بخش کودک و نوجوان به ۳۶ اثر و در بخش بزرگسال به ۳۲ اثر در مرحله دوم رسیدیم.

قیصری دربه همراهره ملاک‌های داوری آثار در این دوره از جشنواره خاتم، بیان کرد: ملاک‌های داوری، ابتدا از جهت ساختار دهستانی مورد توجه قرار گرفت و در مرحله بعدی پیوند دهستان‌ها به همراه موضوع جشنواره یعنی اسوه بودن شخصیت رسول مکرم اسلام محور بوده که دهستان‌هایی از حیث زبه همراهن و ساختار بسیار پرقدرت بودند، ولی از نظر ارتبه همراهط به همراه موضوع کمرنگ یا به همراهلعکس بودند.

دبیر علمی جشنواره خاتم، ادامه داد: در بین آثار رسیده به همراه توجه به رویکردی که در فراخوان سوم اعلام کرده بودیم، نگاه و توجه ویژه به اسوه بودن شخصیت رسول اکرم (ص)، مدنظر برگزارکنندگان جشنواره بود که این مهم در کمتر دهستان‌ها مشاهده شد، که جا دارد مورد کنکاش و پژوهش محققان این حوزه قرار گیرد. در دهستان‌ها بیش از آنکه به اسوه بودن پیامبر توجه کرده به همراهشند ،نوعی گم‌گشتگی و جستجو برای حضور و ظهور شخصیت پیامبر مکرم اسلام را در زندگی شخصیت‌ها و راوی‌های دهستان‌ها شاهد بودیم. این جستجو و کنکاش به خانه و کاشانه و خاک و مرز ایران محدود نشده و به فراتر از تاریخ و مرزهای ایران‌زمین نیز رسیده بود؛ انگار سرنوشت اویس قرنی در حال تکرار بود.

وی همچنین گفت: از نکاتی که به همراهید به آن متذکر شوم، حضور چشمگیر نویسندگان زن در این دوره از جشنواره بوده، به‌گونه‌ای که در میان ۳۶ اثر رسیده به مرحله دوم داوری بخش کودک و نوجوان، فقط یک اثر از آقایان به مرحله نهایی رسیده هست.

قیصری در پایان اظهار کرد: وظیفه خود می‌دانم از تمام کسانی که آثارشان را به دبیرخانه ارسال کردند و به همراهعث پررونق‌تر شدن این  جشنواره شدند، کمال تشکر را بجا بیاورم. از هیأت علمی و داوران جشنواره که در ایام تعطیلات نوروز وقت گذاشته و آثار رسیده را به همراه دقت و صبوری مطالعه کرده‌اند نیز تشکر کرده، توفیق روزافزون را برایشان از خداوند متعال مسئلت دارم. امیدوارم در سال جاری، شاهد شکوفا شدن دهستان ایرانی خاصه در حوزه ادبیات دینی و شخصیت رسول مکرم اسلام به همراهشیم. هرچند که بضاعت ما کم هست، ولی امید بسیار داریم. 

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم