سیدعبه همراهس صالحی:حسرت خواندن جنگ و صلح به زبه همراهن روسی بر دلم مانده هست

۲۳ دی ۱۳۹۶ کتاب

 

در مراسم اختتامیه دومین جام به همراهشگاه های کتابخوانی کودک و نوجوان؛

 

تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۳۸

 

 

سیدعبه همراهس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به سوالات کودکان عضو به همراهشگاه های کتابخوانی کودک و نوجوان پاسخ داد.

سیدعبه همراهس صالحی:حسرت خواندن جنگ و صلح به زبه همراهن روسی بر دلم مانده هست

 

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران  (رمزینه کتاب) وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین اختتامیه دومین دوره جام به همراهشگاه های کتابخوانی کودک‌ونوجوان گفت: هرکسی که کتاب می خواند برنده هست و من تشکر می‌‌کنم از تمام کسانی که این اتفاق را رقم زدند.

وی در ادامه به سوالات کودکان و نوجوانان که به صورت فیلم ضبط شده در برنامه پخش شد پاسخ داد. صالحی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا تا به حال حسرت مطالعه کتابی در دلتان مانده هست، گفت: بله. تا به حال کتاب‌های زیادی منتشر شده‌اند که من نتوانسته‌ام آنها را بخوانم و دوست دارم آنها را بخوانم. یکی از حسرت‌های بزرگ زندگی‌ام کتاب‌هایی هست که نخوانده‌ام.

صالحی در ادامه به خاطره‌ای از دوران نوجوانی‌اش اشاره کرد و گفت: در آن زمان به کتابخانه آستان قدس رضوی می‌رفتم و کتاب «جنگ و صلح» اثر تولستوی را می‌خواندم. هر روز صبح‌ها می‌رفتم و ظهرها برمی‌گشتم و ادامه این کتاب را می‌خواندم. روزهای طولانی این کار را انجام می‌دادم. تا اینکه در مقدمه این کتاب خواندم که در این کتاب به زبه همراهن روسی ۸۰ هزار واژه اصلی روسی وجود دارد و گفتم ای کاش جنگ و صلح را به زبه همراهن روسی می‌خواندم.

صالحی در پاسخ به اینکه چرا به دانش‌آموزان بن خرید کتاب داده نمی‌شود، گفت: امیدوارم در این دوره فرصت‌های بیشتری ایجاد شود و به افرادی که در جام به همراهشگاه های کتابخوانی کودک‌ونوجوان شرکت می‌کنند، بن‌های بیشتری داده شود. همچنین تلاش کردیم تا فرصت‌های زیادی ایجاد شود و طرح‌های زیادی مانند عیدانه، تابستانه  و پائیزه  کتاب به وجود آوردیم تا به واسطه آنها تسهیلات لازم در اختیار دانش‌آموزان قرار گیرد.

وی در جواب کودکی که پرسید من دوست دارم جای شما به همراهشم، آیا شما هم دوست دارید جای من به همراهشید گفت همین الآن هم آماده‌ام این کار را انجام دهم. اگر بچه‌ها جهان را اداره کنند جهان قشنگ‌تر می‌شود.

وی همچنین در پاسخ به خوهسته یکی از بچه‌ها مبنی بر اینکه اعضای جام به همراهشگاه های کتابخوانی کودک‌ونوجوان به همراه هم آشنا شوند و به همراه هم جلسات کتابخوانی داشته به همراهشند نیز گفت: در حال حاضر حدود ۶۰ هزار نفر عضو این جام هستند و شاید تعداد آنها سال دیگر به ۶۰۰ هزار نفر برسد. جمع کردن آنها کنار هم کار آسانی نیست اما اینکه این مجموعه به شکل شبکه‌ای و دلی به هم وصلند این ارتبه همراهط دلی سبب کنار هم آمدن فرهنگ‌ها برای کتابخوانی می‌شود. خیلی خوشحالم که از همه قشرها کتاب می‌خوانند و کتاب می‌تواند به ما راه زندگی را نشان دهد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه به جای دادن کتاب‌هایی دربه همراهره ناتوانایی‌های جسمی در لیست جام به همراهشگاه های کتابخوانی کودک‌ونوجوان اشاره کرد و گفت: 

حتما نویسندگان زیادی هستند که دربه همراهره ناتوانان جسمی کتاب نوشته‌اند و من از دست اندرکاران این طرح می‌خواهم  کتاب‌های  بیشتری در این به همراهره را در لیستشان قرار دهند. چراکه کتاب در هر شرایطی چشم‌انداز یک زندگی خوب هست.

آیین اختتامیه دومین جام به همراهشگاه های کتاب کودک و نوجوان عصر امروز ۲۱ دی در به همراهغ کتاب برگزار شد.

 

 

 

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم