طولانی‌ترین رمان‌های تاریخ ادبیات / از کلیدر تا کوروش بزرگ

۲۰ مهر ۱۳۹۶ کتاب

 

 

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۱۵

 

 

این روزها رمان‌های بسیار بلند شاید بین هزار تا هزار و پانصد صفحه حجم داشته به همراهشند، اما در سال‌های نه چندان دور حرف از ده جلد و چهار-پنج هزار صفحه در میان بود.سایت شورت‌لیست در گزارشی جالب فهرستی از طویل‌ترین رمان‌های تا به امروز منتشر شده را گردآوره کرده که «کلیدر» محمود دولت‌آبه همراهدی نیز جزء آن هست.

طولانی‌ترین رمان‌های تاریخ ادبیات / از کلیدر تا کوروش بزرگ

 

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ابینا) در دنیای مدرن که همه چیز در سرعت خلاصه می‌شود شاید رمان‌های چند جلدی دیگر جایی نداشته به همراهشند. دیگر نویسندگان و شاعران نیز به سرودن هایکو و نوشتن مینیمال روی آورده و ترجیح می‌دهد پیام‌های خود را تا جای ممکن خلاصه کنند. اما در تاریخ ادبیات کم نیستند رمان‌های حجیم و چندجلدی که مخاطبه همراهن را مجذوب خود کرده و جایی خاصی در قفسه کتابخوانه‌های کتاب‌دوستان دارند. سایت شورت‌لیست در گزارشی ده رمان طولانی مشهور را فهرست کرده هست، که شما را دعوت به خواندن آن می‌کنیم.

۱۰. پسر پونی

نویسنده: کالکی کریشنا مورتی

۹۰۰ هزار کلمه/۲۴۰۰ صفحه

این رمان در سال ۱۹۵۰ میلادی و در ۵ جلد منتشر شده هست. این رمان تاریخی که به زبه همراهن تامیلی نوشته شده، دهستان آرولموژیوارمان یکی از پادشاهان سلسله چولا که در قرن ۱۰ و ۱۱ بر مسند قدرت بود را به همراهزگو می‌کند.نوشتن این دهستان ۳ سال و ۶ ماه به طول انجامیده هست. احتمالاً خواندن آن هم بدون نیاز به یادگیری یک زبه همراهن جدید برای ما همین قدر طول خواهد کشید.

۹. کلیدر

نویسنده: محمود دولت آبه همراهدی

۹۵۰ هزار کلمه/ ۲۸۳۶ صفحه

یک رمان مشهور ایرانی که در سال ۱۹۸۴ میلادی منتشر شده هست. این کتاب دهستان خانواده‌ای کرد در سبزوار خراسان را بیان می‌کند که همسایگان‌شان به همراه خصومت و دشمنی به همراه آنها رفتار می‌کردند. وقایع رمان مصادف یا فجایع سال‌های پس از جنگ جهانی دوم هست و فضای ملتهب و آشفته سیاسی ایران را به همراهزگو می‌کند. دولت آبه همراهدی ۱۵ سال برای نوشتن این رمان وقت گذاشته هست. خداراشکر که مردم این رمان را دوست داشتند وگرنه زمان زیادی برای نوشتن آن به هدر رفته بود.

۸. یوسف و برادرانش

نویسنده:توماس مان

۱۴۹۲ صفحه

این کتاب حماسی در سال ۱۹۴۳ میلادی و اواسط جنگ جهانی در سوئد منتشر شده هست. این رمان دهستان‌های مشهور تورات، از یعقوب تا یوسف را هم‌زمان به همراه دهستان‌های تاریخی دوره آمارنه مصر (حدودا ۱۳۰۰سال قبل از میلاد) تعریف می‌کند. نوشتن این کتاب که چهار بخش دارد شانزده سال به طول انجامیده هست.

۷. کلاریسا یا خاطرات به همراهنوی جوان

نویسنده: ساموئل ریچاردسون

۹۸۴،۸۷۰ کلمه/ ۱۵۳۴ صفحه

یک نمونه از رمان نامه‌نگارانه که به صورت یک سری از اسناد مانند نامه‌ها یا یادداشت‌های دفتر خاطرات نوشته شده هست. این کتاب حجیم در سال ۱۷۸۴میلادی منتشر شد تا دهستان غم‌انگیز یک قهرمان ثابت قدم که توسط خانواده‌اش مورد ظلم قرار گرفته بود را به همراهزگو کند. صادقانه می‌گویم: اگر ما تقریبه همراهً یک میلیون واژه را بخوانیم، احتمالاً از پایان خوب دهستان خوشحال خواهیم شد.

۶. نبرد من

نویسنده:کارل اُوه کناوسگوئرد

یک میلیون کلمه/ ۳۶۰۰ صفحه

نگران نبه همراهشید، این کتاب توسط یک اتریشی خودبزرگ‌بین نوشته نشده هست. بلکه در واقع مجموعه‌ای ۶ جلدی از شرح حال و خاطراتی هست که توسط کارل اُِوه کناوسگوئرد بین سال‌‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ منتشر شده هست. تا به امروز بیش از نیم میلیون نسخه از این کتاب فقط در نروژ فروخته شده هست، یعنی یک نفر از هر ۹ نفر در این کشور کتاب را خریده هست.

۵. تروما

نویسنده: آرنو اشمیت

یک میلیون و ۱۰۰ هزار کلمه/ ۱۵۳۶ صفحه/ ۶ میلیون و هشتصد هزار کاراکتر

آرنو اشمیت همراه به همراه هانس وولشیگر ترجمه آثار ادگار آلن پو را به زبه همراهن آلمانی انجام دادند و در این جریان، او تصمیم گرفت تا یک رمان دربه همراهره مسائل ترجمه آثار ادگار آلن پو به زبه همراهن آلمانی بنویسد. همیشه خوب هست در مورد آنچه می‌دانید بنویسید.

۴. مرد بدون خاصیت

نویسنده: روبرت موزیل

۱۷۷۴ صفحه

این رمان ۳ جلدی «دهستان ایده‌ها» هست که در دوران روزهای آخر سلطنت پادشاهی اتریش-مجارستان در سال ۱۹۱۳ میلادی اتفاق‌افتاده هست. این کتاب به کشف طیف وسیعی از خصوصیات مهم انسانی نظیر حقیقت، عقیده، جامعه و تفکرات پرداخته هست و به طرق مختلف، پیش‌بینی کرده هست که اروپا به همراه مشکلاتی پس از سال ۱۹۱۸ مواجه خواهد شد. متأسفانه، این رمان هرگز به پایان نرسید، چون موزیل قبل از اتمام آن فوت کرد و نتوانست پایان مناسبی برای آن بنویسد. او در طول زندگیش به خاطر این کتاب به شهرت یا ثروتی دست نیافت، به همراه وجود اینکه ۱۳ سال صرف نوشتن آن کرد.

۳. مأموریت زمین

نویسنده: لافایت رون هوبه همراهرد

یک میلیون و دویست هزار کلمه/ ۳۹۹۲ صفحه

این کتاب ۱۰ جلدی توسط پدر کلیسای ساینتولوژی نوشته شده هست. مأموریت زمین در مورد یک جانور عجیب و غریب هست که به عنوان یک ماجراجوی تخیلی علمی طنزآمیز در آینده‌ای دور تعریف شده هست. این کتاب توسط منتقدان مورد تمسخر قرار گرفت و حتی فروش آن در برخی نقاط ممنوع شد. شهر دالتون در گرجستان سعی کرد آن را از کتابخانه عمومی خود بردارد چون معتقد بودند این کتاب حاوی مطالب تکراری در مورد مازوخیسم مزمن، کودک‌آزاری، غیبگویی، قتل خونین و دیگر موارد ضداجتماعی، منحرف‌کننده و ضد همه چیز هست. به همراه این وجود، هر ده جلد کتاب پرفروش شدند.

۲. در جستجوی زمان از دست رفته

نویسنده: مارسل پروست

۱۲۶۷۰۶۹ کلمه/ ۳۰۳۱ صفحه/ ۹۰۶۰۹۰۰۰ کاراکتر

این کتاب به عنوان طولانی‌ترین رمان در کتاب رکوردهای جهای گینس ثبت شده هست. موضوع حافظه غیرارادی به طور مداوم در زندگی راوی از دوران کودکی تا بزرگسالی تکرار می‌شود. این کتاب در بین سال‌های ۱۹۱۳ و ۱۹۲۷ منتشر شده و تأثیر زیادی بر روی آثار قرن بیست و یکم داشته هست. این رمان مدرن از سوی محققان برجسته‌ای مورد توجه قرار گرفته هست. بنابراین، به طور خلاصه: این رمان واقعا طولانی هست، اما واقعا شاهکار هست.

۱. کوروش بزرگ

نویسنده: جورج دی اسکودری/ مادلین دو اسکودری

۲ میلیون و صد هزار کلمه/ ۱۳۰۹۵ صفحه

این رمان به همراه دو میلیون و صد هزار کلمه در ۱۰ جلد نوشته شده و یکی از مهم‌ترین رمان‌های قرن هفدهم میلادی به حساب می‌آید. اگرچه جورج دی اسکودری نویسنده رمان هست اما کتاب بیشتر به خواهرش منسوب شده هست. این کتاب یک رمان قهرمانانه پر از پیچ و تاب‌های بی‌پایان برای حفظ تعلیق هست. به همراه وجود حجم طولانی‌، در آن زمان بسیار محبوب بود. به همراه این حال، پس از آن دوبه همراهره منتشر نشد تا زمانی که یک پروژه دانشگاهی راه‌اندازی شد تا آن را برای خواندن در اینترنت در دسترس قرار دهد. منتظر چه هستید؟ ۱۳۰۹۵ کلمه شما را می‌خواند.

 

 

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم