مفاهیم مشترک ادبیات پایداری در ادبیات ایران و قبرس بررسی شد

۲۲ اسفند ۱۳۹۶ کتاب

 

 

تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۵۷

 

 

مقاله «بررسی تأثیر ادبیات ایران در ادبیات قبرس به همراه مطالعه موردی: مفاهیم مشترک ادبیات پایداری در ادبیات ایران و قبرس» در همایش بین‌المللی «ادبیات تطبیقی» از سوی کامور بخشایش ارائه شد.

مفاهیم مشترک ادبیات پایداری در ادبیات ایران و قبرس بررسی شد

 

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(رمزینه کتاب) به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتبه همراهطات اسلامی، همایش بین‌المللی «ادبیات تطبیقی» از ۸ تا ۱۰ مارس ۲۰۱۸ در شهر نیکوزیای قبرس به همراه حضور نمایندگان بیش از ۱۰ کشور از‌جمله ایران، ترکیه، قبرس، آذربه همراهیجان، لهستان، مجارستان، کره‌جنوبی، شوروی برگزار شد و هستادان و پژوهشگران، تأثیر ادبیات و فرهنگ کشورها بر یکدیگر را بررسی کردند.

 کامور بخشایش؛ نویسنده و پوهشگر، ضمن ارائه مقاله «بررسی تأثیر ادبیات ایران در ادبیات قبرس به همراه مطالعه موردی: مفاهیم مشترک ادبیات پایداری در ادبیات ایران و قبرس» در این همایش، مفاهیم و ارزش‌های ادبیات دفاع مقدس و ادبیات پایداری را تبیین کرد.

بخشایش معتقد هست که بی‌تردید، یافتن وجوه اشتراک میراث فرهنگی و ادبیات دو کشور ایران و قبرس در رهستای تفاهم، دوستی و شناخت بیش‌تر هست و این امر به همراه برگزاری برنامه‌های مشترک در حوزه فرهنگ امکان‌پذیر خواهد بود، برنامه‌هایی چون برگزاری آتلیه‌های ترجمه، امکان تدوین مقالاتی در حوزه ادبیات تطبیقی، امکان ترجمه و نشر آثار فاخر ادبیات قبرس به ویژه آثاری به همراه محتوای ادبیات پایداری در ایران و نیز امکان ترجمه و نشر آثار فاخر ادبیات پایداری ایران در قبرس و کشورهای دیگر به همراه همکاری ناشران کشورها، امکان دیدار و تعامل نویسندگان و شاعران دو کشور، اختصاص بودجه‌های دو طرفه برای ترجمه آثار، برگزاری همایش‌ها و سمپوزیوم‌ها و پنل‌های فرهنگی و ادبی، برگزاری نمایشگاه، موزه و گالری‌ها در هر دو کشور و دیگر برنامه‌های فرهنگی هست. تعامل فرهنگی دو کشور یکی از ضرورت‌هایی هست که در چنین برهه‌ای از زمان احساس می‌شود.

 

کاموربخشایش، آثار ارزشمند ادبیات دفاع مقدس را به شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی ازجمله وزیر آموزش و پرورش، سفیر قبرس، روسای دانشگاه های مطرح قبرس و ترکیه و نیز نویسنده ها و پروفسورها و اساتید و نویسنده های صاحب نام شرکت کننده اهدا نمود.

 

پیش از این کامور از سوی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آنکارا به همراه حضور در همایش بین‌المللی جنگ و فرهنگ «ساداش کولتور» که در دانشگاه آماسیای ترکیه از ۱۷ تا ۲۰ نوامبر به همراه حضور بیش از ۲۰ کشور دنیا برگزار شد، به طرح دیدگاه‌های کشورمان در حوزه ادبیات جنگ پرداخت و در این همایش جایگاه ادبیات دفاع مقدس را برای شرکت‌کنندگان در این همایش تشریح کرد.

رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ترکیه به حمایت از هستادان و صاحبنظران در حوزه ادبیات دفاع مقدس، گام مهمی را در رهستای رشد این شاخه از ادبیات برداشته هست.

 

 

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم