نویسنده به همراه مهارت فضا را به سمت انقلاب برده هست

۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ کتاب

نویسنده به همراه مهارت فضا را به سمت انقلاب برده هست

 

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (رمزینه کتاب)، بر اساس اعلام  روابط عمومی حوزه هنری، رمان «سرو بلند گوراب» نوشته هادی حکیمیان دوشنبه ۲۴ اردیبهشت‌ماه در تازه‌ترین نشست «آئینه‌بندان» به همراه حضور نویسنده اثر، احمد عربلو و حسین فتاحی نقد و بررسی شد.

حسین فتاحی، نویسنده و منتقد ادبی، در ابتدای این نشست به همراه بیان اینکه هادی حکیمیان در طول ۳ سال، چهار رمان منتشر کرده هست، اظهار کرد: دو اثر ایشان را در جشنواره جلال خواندم و کتاب «سرو بلند گوراب» هم چهارمین اثرشان هست که در جشنواره دهستان انقلاب برگزیده شده هست. خیلی خوب هست که در ۳ سال، ۴ رمان از نویسنده ای منتشر شود و از این تعداد، یکی برنده جایزه دهستان انقلاب شود و دو رمان دیگر هم به نوعی کاندیدای جایزه جلال به همراهشند.

وی در نقد کتاب «سرو بلند گوراب» عنوان

فتاحی: منتقدان بزرگ می گویند اگر اتفاقی بر روی یکی از شخصیت های دهستان تاثیر عمیق بگذارد، رمان خلق شده هست. در این اثر هم، شخصیت اصلی ما، زندگی اش متحول می شود.

کرد: نویسنده در طول روایت دهستان نمی‌گوید که روستای توصیف شده در کدام منطقه کشورمان واقع شده هست. البته می‌شنویم جاهایی شخصیت‌ها چایی نبه همراهت می‌خورند و یزدی‌ها عادت به خوردن چایی نبه همراهت دارند. اما به این دلیل این مسئله را ضعف اثر می‌دانم که ما به همراه اثری در فضای تاریخی مواجه هستیم و به همراهید بدانیم نوع شکل گیری وقایع به چه دلیل و مربوط به کدام منطقه هست.

فتاحی همچنین گفت: هر خطه و منطقه‌ای در دوره انقلاب اسلامی موقعیت‌های خاص خود را دارد و اگر ذکر می‌شد که وقایع دهستان در کجا رخ داده هست بهتر بود.

این نویسنده خاطرنشان کرد: کتاب «سرو بلند گوراب» به دهستان روستایی می‌پردازد که در آن معدن سرب پیدا شده و به همین دلیل عده‌ای برای هستخراج از معدن، قصد دارند روستا را تخلیه کنند. اما توضیح منطقی از سوی نویسنده به مخاطب داده نمی‌شود که چرا مردم روستا جا به جا نمی‌شوند و فرصت ایجاد کار و شغل را در معدن فراهم نمی‌کنند. توضیحی که دربه همراهره معدن داده نشده هست، به همراهعث می‌شود مخاطب فکر کند که وقایع دهستانی ربطی به ظلم شاه ندارد.

وی به همراه تاکید بر اینکه کشته شدن یکی از شخصیت‌ها در کتاب پررنگ نشده هست، عنوان کرد: دلیل مرگ او برایمان مبهم هست. اگر کمی این واقعه برای مخاطب به همراهز می‌شد ابهام‌بخشی زیادی از دهستان درست می‌شد. احتمالا نویسنده به این دلیل که به همراه اثر نوجوان رو به رو بوده هست، نخوهسته وارد فضای خشن شود و سعی کرده از کنار برخی مسائل عبور کند. در صورتی که می توانست به همراه توجه به مخاطب نوجوان، اما این فضا را پرداخت

عربلو: نکته اساسی این هست که از اواسط کار، وقتی نویسنده به ماجرای حضور یک عده برای کار در معدن ورود می کند، ناگهان اثر سرعت می گیرد و به همراه همان سرعت به پایان می رسد.

کند. این کتاب در ۳ یا ۴ فصل دیگر می‌توانست اثر بهتری به همراهشد و ابهام موجود در کار هم رفع شود.
فتاحی همچنین اظهار داشت: منتقدان بزرگ می‌گویند اگر اتفاقی بر روی یکی از شخصیت‌های دهستان تاثیر عمیق بگذارد، رمان خلق شده هست. در این اثر هم، شخصیت اصلی ما، زندگی‌اش متحول می‌شود و همچنین اتفاقی مهم و خرابی یک آبه همراهدی را روایت می‌کند و از این حیث می‌توان اثر را رمان دانست.

وی تصریح کرد: اگر یک کارشناس ادبی متعهد و هماهنگ به همراه فضای رمان، در کنار نویسنده قرار می‌گرفت می‌توانستیم شاهد اثر بهتری به همراهشیم. جلسه نقد به همراهید پیش از چاپ اثر برگزار می‌شد. متاسفانه این اتفاق در انتشار آثار رخ نمی‌دهد.

احمد عربلو، نویسنده و منتقد ادبی، نیز به همراه تاکید بر اینکه این اثر را کاری نوجوانانه می‌دانم، گفت: خط طنزی که از ابتدا تا اواسط رمان وجود دارد از نکات مثبت این اثر هست. آدمی که خان‌زاده هست به همراه بچه‌ای که از قشر پایین‌تر هست، همیشه به همراه هم هستند و دعوا می‌کنند و دوستی دارند و همین فضای طنزآمیز جذابی را در کتاب به وجود آورده هست.

وی افزود: این کتاب جایزه جشنواره دهستان انقلاب را از آن خود کرده هست، اما فضا و ویژگی انقلاب را از کتاب دریافت نکردم. چرا که قصه اثر دربه همراهره یک معدن هست و معدن هم به همراهید هستخراج شود و لزومی ندارد به علت اینکه محل چرای گوسفندان هست، کار معدن تعطیل شود و منطق اثر ضعیف هست. خواننده نوجوان این تحلیل و پیام را که عده‌ای از منابع طبیعی قصد سودجویی دارند را دریافت نمی‌کند.

این نویسنده و منتقد ادبی همچنین گفت: نکته اساسی این

حکیمیان: می پذیرم که مخاطب نوجوانم را دست کم گرفتم و به بیانی دیگر مخاطب نوجوان امروز را نبه همراهید به همراه دوران نوجوانی خودم مقایسه می کردم.

هست که از اواسط کار، وقتی نویسنده به ماجرای حضور یک عده برای کار در معدن ورود می‌کند، ناگهان اثر سرعت می‌گیرد و به همراه همان سرعت به پایان می‌رسد.
عربلو به همراه تاکید بر اینکه گاهی در نوشته‌هایمان دچار شعارزدگی می‌شویم، گفت: این شعارزدگی در دهستان‌های انقلاب بیش از دیگر آثار دیده می‌شود. اما در کتاب «سرو بلند گوراب» نویسنده به همراه مهارت فضا را به سمت ظهر عاشورا و فضای انقلاب برده هست.

هادی حکیمیان نویسنده کتاب «سرو بلند گوراب» نیز در این نشست، ضمن روایت بخش‌هایی از اثر خود، اظهار کرد: این رمان در فضای نوجوان نوشته شده هست و از ابتدا می‌خوهستم فضای طنز هم داشته به همراهشم. دهستان را به همراه مرگ شخصیت پدر شروع کرده بودم، اما بعد از مدتی جای این واقعه را در اواسط دهستان بردم . به این دلیل که نمی‌خوهستم اثر نوجوان به همراه خشونت آغاز شود و تاثیر منفی بر مخاطب بگذارم.

وی افزود: می‌پذیرم که مخاطب نوجوانم را دست کم گرفتم و به بیانی دیگر مخاطب نوجوان امروز را نبه همراهید به همراه دوران نوجوانی خودم مقایسه می‌کردم.

حکیمیان به همراه اشاره به سوژه دهستان خود گفت: موضوعی که دیده‌ام این بوده که چند سال قبل، روستایی به همراه قدمت هزار ساله را در یزد، به خاطر پیدا شدن یک معدن سرب، تخلیه کردند. مردم هم در این زمینه خیلی اعتراض کردند و این سوژه‌ای برای کارم شد.

گفتنی هست، در این مراسم نویسندگانی همچون ساسان ناطق مدیر کارگاه قصه و رمان حوزه هنری و محمدعلی گودینی حضور داشتند.

 

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم