نگاهی مستمر و امروزی به پیامبر (ص) هدف جشنواره خاتم هست

۲۸ فروردین ۱۳۹۷ کتاب

نگاهی مستمر و امروزی به پیامبر (ص) هدف جشنواره خاتم هست

 

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (رمزینه کتاب)، آئین اختتامیه سومین جشنواره خاتم، عصر امروز دوشنبه (۲۷ فروردین‌ماه) به همراه حضور علی‌اکبر اشعری، مهدی فیروزان، محسن چینی‌فروشان، مجید قیصری، محمدرضا سنگری، مصطفی رحماندوست، طاهره ایبد، ، حمیدرضا شاه‌آبه همراهدی، افسانه شعبه همراهن‌نژاد، حسن محمودی، زهرا زواریان و جمعی دیگر از اهالی ادب و هنر در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار شد.
 
محمدحسن شهسواری، دهستان‌نویس در آئین اختتامیه سومین جشنواره خاتم گفت:موضوعی در فضای ادبیات دربه همراهره ارتبه همراهط رنسانس و مدرن و یکی از محصولات آن رمان و در ادامه دهستان کوتاه که در قرن ۱۹ بوجود آمد، وجود دارد. به درستی رمان و دهستان کوتاه را فرزند رنسانس و مدرنیته می‌دانند و کاملا فرزند عقل. بنابراین چون فرزند عقل هست، به همراهید افسون یا امر قدسی را زیر سوال ببرد. افسون‌زدایی را مرتبط به همراه قدسی‌زدایی می‌دانند، در حالیکه در منابع خود غربی‌ها و میلان کوندرا که به‌نظر من بزرگترین نویسنده معاصر دنیهست، می‌گوید که اگر آن راهی که فلسفه رفت و متافیزیک را از زندگی غربی بیرون کرد، حتما تمدن اروپایی و تمدن غربی فرو می‌ریخت، چون انسان نمی‌تواند بدون متافیزیک زندگی کند. کوندرا معتقد هست که رمان غربی در این میان توانست جامعه را به تعادل برساند.

نويسنده رمان«وقتي دلي» ادامه داد: رمان تا آنجایی که به افسون‌زدایی زیست ماقبل خودش می‌پردازد، امر عقلی هست. اگر شروع رمان را «دن کیشوت» بدانیم می‌بینیم که این کار را انجام داده هست. اما به محض اینکه خود عقل تبدیل به یک افسون جدید می‌شود، هنر و ادبیات وارد افسون‌زدایی عقل جدید می‌شوند، اگر این‌طور بود فقط رئالیسم و شکل خاصی از دهستان حکمفرما در همان غرب حاکم می‌شد. بنابراین ما به‌عنوان کسی که ادعای مسلمانی داریم به همراهید ثابت کنیم، آنچه که ۱۴۰۰ سال پیش در حجاز اتفاق افتاد، هنوز می‌تواند به پرسش‌های زندگی مدرن و انسان پاسخ دهد. برای اینکه ایمان زائیده تردید و راز هست و هر دوره‌ای رازهای خود و به تبع آن تردیدهای خودش را دارد و انسان به دنبه همراهل منفذی هست که این راز و این تردیدهای از پی راز را تبدیل به یقین و ایمان کند.

شهسواري افزود: شاید خیلی بیراه نیست که نویسندگان جوان ما، پیامبر را به‌عنوان یک گمشده می‌بینند. شاید تاکنون بخاطر حضور پررنگ خیلی چیزها، شمایل حضرت را واضح نشان نداده‌اند و نویسنده معاصر بیشتر ایشان را به‌عنوان یک گمشده دنبه همراهل می‌کند.

نويسنده رمان «شب ممكن» تاكيد كرد: این اشتبه همراهه زیاد گفته می‌شود که بروز ادبیات در ایران از همین نگاه هست که افسون‌زدا و قدسی‌زدهست و این اشتبه همراهه هست. به‌عنوان یک ادیب که عاشق دهستان‌نویسی هست، می‌گویم که خودمان را از بخش مهمی از ادبیات محروم می‌کنیم اگر فکر کنیم که ادبیات صرفا یک امر مدرن و ضد ایمان هست. اگر به‌عنوان یک نویسنده هم به این دیدگاه نگاه کنم، افسوس خواهم خورد که خودمان را از بخش مهمی از ادبیات محروم کنبم. کما اینکه در همه این سال‌ها محروم ماندیم از این بخش از ادبیات. امیدوارم این جشنواره و همه کسانی که دغدغه ما را دارند، بتوانند فضاهای ادبیات را گسترده کنند و اگر کسانی که مدعی ایمان هستند، محدوده ایمان را انقدر محدود نکنند که پیامبر گمشده نسل جدید به همراهشد.

 

محمدرضا سنگری نیز در این آئین بیان کرد: چهارگونه رویکرد نسبت به پیامبر (ص) می‌توانیم داشته به همراهشیم. نخستین رویکرد، رویکرد مناسبتی هست به این معنی که در مناسبت‌هایی که دربه همراهره این شخصیت بزرگ وجود دارد به همراه وجود مبه همراهرک پیامبر (ص) ارتبه همراهط برقرار کنیم. برخورد دوم، رویکرد انفعالی و تقابلی هست، یعنی رویدادی زمینه پرداختن به شخصیت پیامبر(ص) شود؛ مانند کشیدن کاریکاتور پیامبر (ص) در کشور دانمارک و یا تالیف کتاب «آیات شیطانی». رویکرد سوم تاریخی هست، یعنی اینکه پیامبر (ص) را در متن تاریخ ببینیم، اما جشنواره خاتم در پی این هست که پیامبر (ص) را مستمر و اکنون ببیند؛ پیامبری که به همراه ما زندگی می‌کند و مثل مهست. این شیوه، رویکرد جشنواره ادبی خاتم هست.

وی به همراه اشاره به برخی نکات دربه همراهره آثار این دوره از جشنواره گفت: از مجموعه دهستان‌‌های بخش بزرگسال جشنواره، ۷۵ دهستان به همراه روایتی از پیامبر (ص) آغاز شده بود، ولی در ادامه هیچ ارتبه همراهطی بین روایت و متن دهستان دیده نمی‌شد و یا این ارتبه همراهط بسیار ضعیف بود. تعدادی از آثار نیز موضوعاتی مشابه به عصر پیامبر (ص) در امروز یافته بودند. ۳۲ دهستان روح تداعی سلوک پیامبر را نشان می‌داد به این معنی که روایت در دهستان جذب شده بود و برون‌داد دهستان ما را به یاد آن روایت می‌انداخت. ۱۸ مورد از آثار کاملا حادثه‌ای تاریخی از عصر پیامبر را به همراهزنویسی یا به همراهزآفرینی کرده بودند. ۳۰ مورد از آثار نیز بی‌ربط بودند. همچنین برخی آثار عناصر زمانی و جغرافیایی دهستان را نیز نشناخته بودند. اشکالاتی نیز در تصویرپردازی و همچنین گسستگی در اجزای برخی دهستان‌ها به چشم می‌خورد. ولی در مجموع احساس کردم چند پله از سال گذشته جلوتر هستیم و به راحتی می‌توان بیش از ۵۰ دهستان را در قالب کتاب منتشر کرد.

 

محسن چینی‌فروشان در ادامه دربه همراهره جوایز این جشنواره اظهار کرد: این جشنواره بودجه و حمایت دولتی ندارد و به‌صورت خصوصی اداره و برگزار می‌شود. به همراهتوجه به نوسانات رخ‌داده در به همراهزار، امروز معادل بودجه اختصاص‌داده شده به جای سکه وجه نقد به برگزیدگان اهدا شد.

 

وی در این زمینه افزود: به هریک از سه دانش‌آموز برگزیده، یک‌ عدد تبلت اهدا شد. همچنین به نفرات اول در هر دو گروه کودک و نوجوان و بزرگسال، مبلغ ۱۲ میلیون تومان یعنی ۳۰ درصد بیش از جایزه سال پیش، به نفرات دوم هشت میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و به نفرات سوم ۶ میلیون تومان اهدا شد. دفتر نشر فرهنگ اسلامی برنامه‌ای هم برای افزودن بخش رمان خاتم به این جشنواره دارد که در این رهستا نشستی در ماه‌های پایانی سال ۹۶ در جزیره کیش برگزار شد. 
تجلیل از نویسنده رمان «پیامبر (ص)»

در ادامه این آئین از نقی سلیمانی، نویسنده رمان «پیامبر (ص)»به پاس سال‌ها تلاش در عرصه قلم، تجلیل شد. مصطفی رحماندوست در این بخش در جملاتی کوتاه از نقی سلیمانی گفت: سلیمانی در کار بسیار سختگیر بوده که به همراه این روحیه هم مخالفم و هم آن را ستایش می‌کنم، چون عامل پایداری اوست. خوشحالم که تمام نوشته‌های نقی سلیمانی در این سال‌ها بدون هستثنا خوب هست و از دل برمی‌آید. دلیل سختگیری او این هست که خیلی خوانده و به یک نقطه انتخاب رسیده هست. نقی سلیمانی بدون سفارش و درخوهست، جزو نویسندگان خوب ادبیات دینی هست که هیچگاه به‌خاطر جایزه ننوشته هست.

 

رحماندوست ادامه داد: وی در یکی از آخرین کارهایش، مجموعه‌ای پنج جلدی برای کودکان و نوجوانان نوشته که در آن پیامبر (ص) را از زاویه‌ای دیده بود که برای بچه‌ها پنجره‌ای جدید به همراهز کند.

 

نقی سلیمانی نیز به‌عنوان آخرین حرفران این آئین بیان کرد: در جلد ششم رمان «پیامبر (ص)» به دعایی بسیار مهم از حضرت اشاره کرده‌ام به همراه این مضمون که «خدایا چیزها را به ما چنان بنما که هستند». در واقع بخش عظیمی از چیزهایی که در جهان اتفاق افتاده از توهم‌هایی هست که همراه انسان هست یا انسان به همراه خود همراه می‌کند و در نتیجه مسائل را به همراه خطا می‌بیند. در همه جنبه‌های زندگی و حتی در نوشتن هم این امکان وجود دارد که برای خود توهم ایجاد کنیم، بنابراین توجه به این دعای پیامبر بسیار اهمیت دارد، چراکه انسان هر خصلتی که داشته به همراهشد از همان دید به جامعه و مسائل نگاه می‌کند.

 

وی افزود: خوشحالم جشنواره‌ای به همراه‌ عنوان خاتم و به همراه محوریت دهستان کوتاه دربه همراهره پیامبر اعظم (ص) برگزار می‌شود. ذکر این نکته ضروری هست که نوشتن دربه همراهره پیامبر (ص) نبه همراهید به‌صورت مقطعی به همراهشد، بلکه این امر به همراهید به‌طور مستمر انجام شود. اما یکی از عیب‌های این جشنواره به اعتقاد من، پرداختن صِرف به دهستان کوتاه هست که خوشبختانه مسئولان برگزاری درصدد هستند رمان را هم به جشنواره بی‌افزایند. خیلی خوب هست که پایگاهی متناسب به همراه جشنواره راه‌اندازی شود و نویسندگان حرفه‌ای به نویسندگانی که می‌خواهند در این زمینه قلم بزنند، کمک فکری کنند.

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم