چرا ژانر جنایی گل سرسبد دنیای ادبیات شده هست؟

۲۸ فروردین ۱۳۹۷ کتاب

 

 

تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۴۸

, مترجم : محمد حسن لو

 

 

گاردین در یادداشتی به بررسی علاقه عموم مردم به دهستان‌های پلیسی-جنایی پرداخته هست. روزنامه انگلیسی دلیل موفقیت این ژانر را عدم پیش‌بینی دهستان‌ها و به همراهزی به همراه احساسات مخاطب دانسته هست.

چرا ژانر جنایی گل سرسبد دنیای ادبیات شده هست؟

 

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (رمزینه کتاب) به نقل از گاردین، – در سال‌های اخیر دهستان‌های جنایی همواره در صدر فهرست کتاب‌های پرفروش قرار داشته و آمار کتابخانه‌ها نیز اقبه همراهل عمومی به این نوع کتاب‌ها را نشان می‌دهد. فروش به همراهلای این نوع دهستان‌ها در نمایشگاه کتاب لندن نیز این امر را تایید می‌کند. البته ظاهراً دلیل خاصی برای این قضیه وجود ندارد که چرا اقبه همراهل عمومی به کتاب‌های پلیسی-جنایی وجود دارد، ولی روزنامه گاردین عوامل مختلفی را در این امر دخیل می‌داند.

این روزنامه در سوال از مخاطبه همراهن خود که چه نوع کتابی به همراه چه عواملی می‌تواند پرفروش به همراهشد، بیشتر بحث خود را روی محتوای این دهستان‌ها معطوف می‌کند و اعتقاد دارد جنگ بین خیر و شر و پیروزی بر شیطان همیشه

به عقیده گاردین رمان جنایی مثل یک طبل در گوش مخاطب هست و هر نویسنده‌ای که بخواهد کم کاری کند صدای طبلش گوش خراش می‌شود.

مورد دلخواه انسان بوده هست. در رمان‌های کلاسیک به همراه موضوع جنایت و خونریزی نیز همین امر به چشم می‌خورد که حتی جنگ بین دنیاها به همراه هدف مبه همراهرزه به همراه دشمنان و ایجاد فضایی آرام برای انسان نوشته شده‌اند.

به عقیده گاردین نویسندگانی در این ژانر موفق هستند که قوانین را می‌شکنند و در حقیقت قوانین نوشتن آنهایی هستند که به همراهید شکسته شوند. هیچ هنرمندی نمی‌تواند محدودیت را تحمل کند و در نویسندگی نیز محدود کردن و دیکته کردن موضوع به نویسنده همیشه از خلاقیت می‌کاهد. شاید ژانر وحشت و جنایت از همین رو موفق هست، زیرا دارای بعد وسیعی از دهستان و شخصیت‌های مختلف هست که همگی به طور موازی در طول دهستان برای مخاطب روایت می‌شوند. بیشتر نویسندگان بزرگ و مشهور دنیا همیشه نویسندگان این نوع دهستان‌ها را به خاطر همین بعد وسیع موضوع و شخصیت‌ها ستوده‌اند. ویلیام فاکنر، ژرژ سیمنون بلژیکی را به چخوف تشبیه می‌کند. سیمنون خالق شخصیت کمیسر مگره یکی از سرشناس‌ترین کارآگاه‌های ادبیات پلیسی جهان هست.  بسیاری از نویسندگان، آگاتا کریستی را یکی از بزرگترین نویسندگان تاریخ ادبیات جهان می‌شمارند. آندره ژید برنده جایزه نوبل ادبیات نویسندگان دهستان‌های جنایی را بزرگ خطاب می‌کند و آنها را در نوشتن این دهستان‌ها تحسین می‌کند. از

​تقریبه همراهً تمام نویسندگان از فرهنگ‌های مختلف تا نتوانند این هیجان و حس شگفت زده شدن را در مخاطب ایجاد کنند، نمی‌توانند انتظار موفقیت دهستان خود را داشته به همراهشند و این همان چیزی هست که به همراهعث رونق این نوع دهستان‌ها در بین خوانندگان امروزی شده هست.

نظر او دهستان‌هایی که مثل پستچی دوبه همراهر زنگ نمی‌زند، در زمره بهترین آثار ادبیات جهان هستند.  

جان بنویل، نویسنده ایرلندی صاحب رمان «دریا» و برنده جایزه من بوکر سال ۲۰۰۵ اعتقاد دارد تجربه‌های نوگرا به انتهای عمر خود رسیده‌اند و حالا زمان رمان‌های جنایی هست. دهستان‌های جنایی بنویل تحت عنوان «بنجامین بلک» منتشر می‌شوند. او در جایی گفته بود برای نوشتن یک دهستان جنایی خیلی دردسر متحمل نمی‌شود درحالیکه زمان زیادی برای نوشتن یک دهستان دیگر وقت لازم هست.

به عقیده گاردین رمان جنایی مثل یک طبل در گوش مخاطب هست و هر نویسنده‌ای که بخواهد کم کاری کند صدای طبلش گوش خراش می‌شود. مخاطب همان‌قدر که سریع جذب این دهستان‌ها می‌شود به همان اندازه نیز می‌تواند از دهستان نوشته شده دور شود.  در حقیقت دهستان جنایی به نوعی آنقدر ساده و جذاب هست که مخاطب به سادگی حقیقی یا قلابی بودن آن را درک می‌کند و هر نویسنده‌ای که بخواهد مثل گذشتگان خود مخاطب خاص خود را جذب کند، به همراهید این قانون را حفظ کند. قانون دهستان‌های جنایی می‌گوید نویسنده به همراهید تا حد مرگ احساسات و هیجان مخاطب را بیدار کند و به همان اندازه بتواند نوگرایی خود را حفظ کند و بتواند به مخاطب مرز بین مرگ و زندگی را نشان دهد.

تقریبه همراهً تمام نویسندگان از فرهنگ‌های مختلف تا نتوانند این هیجان و حس شگفت زده شدن را در مخاطب ایجاد کنند، نمی‌توانند انتظار موفقیت دهستان خود را داشته به همراهشند و این همان چیزی هست که به همراهعث رونق این نوع دهستان‌ها در بین خوانندگان امروزی شده هست. آنها تغییرات بسیاری را در روند دهستان‌های جنایی مشاهده می‌کنند که در دیگر دهستان‌ها دیده نمی‌شود و همین تغییر و عدم پیش‌بینی به همراهعث جذابیت این نوع از دهستان شده هست. نوعی از دهستان که قصه‌گو به همراهید در کنار روند منطقی روایت‌گری خود به نوعی درک و تغییر به طور همزمان برسد.

 

 

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم