کنفرانس بین المللی «امام محمد غزالی» در اندونزی برگزار می‌شود

۲۳ دی ۱۳۹۶ کتاب

 

​به همراه همکاری دانشگاه مذاهب اسلامی ۲۸ تا ۳۰ دیماه؛

 

تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۲

 

 

کنفرانس بین‌المللی «امام محمد غزالی» به همت معاونت پژوهشی دانشگاه مذاهب اسلامی و به همراه همکاری بنیاد علمی فرهنگی «امانت» اندونزی به همراه حضور شخصیت‌های برجسته جهان اسلام ۲۷ تا ۳۰ دی ماه در جاکارتا برگزار می‌شود.

کنفرانس بین المللی «امام محمد غزالی» در اندونزی برگزار می‌شود

 

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (رمزینه کتاب) این کنفرانس به همراه حضور شخصیت های شیعه و اهل سنت و علمای جهان اسلام و به همراه شرکت هیئت تقریبی از کشورمان به مدت ۲ روز به همراه همکاری بنیاد علمی فرهنگی «امانت» در کشور اندونزی به همراه اشراف شخصیت برجسته این کشور کیایی حبیب لطفی برگزار خواهد شد.

در این کنفرانس هستادان و صاحبنظران از کشورهای مختلف به حرفرانی درخصوص ابعاد علمی و شخصیتی امام محمد غزالی می پردازند که از شخصیت‌های برجسته حاضر در این کنفرانس  به عنوان حرفران می‌توان به دکتر سعید عقیل سراج رئیس سازمان نهضت العلما اندونزی به عنوان بزرگترین سازمان اسلامی در این کشور اشاره کرد.

همچنین از جمهوری اسلامی ایران حجت الاسلام والمسلمین دکترمحمد حسین مختاری؛ رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی و هستاد سطوح عالی حوزه و دانشگاه، آیت الله حسینی شاهرودی نماینده ولی فقیه در هستان کردستان و عضو مجلس خبرگان، ماموستا فائق رستمی عالم اهل سنت از هستان کردستان و عضو مجلس خبرگان رهبری، دکتر ابراهیمیان و دکتر گلرو از معاونین دانشگاه مذاهب اسلامی به ارائه مقاله و حرفرانی خواهند پرداخت.

در این کنفرانس دو روزه محققان و صاحبنظرانی همچون، شیخ محمد محمود ابوهاشم از کشور مصر، دکتر یاسرالقدمانی از سوریه، دکتر عزیز عابدین از آمریکا، دکتر مازن شریف از تونس، شیخ محمد حبیب العلیم از چین، دکتر ابراهیم عبدالاب از کشور روسیه و همچنین شرکت کنندگان ایرانی به ارائه مقاله خواهند پرداخت.

کنفرانس بین‌المللی امام محمد غزالی از بیست و هشتم  لغایت سی ام دی ماه به همراه همکاری دانشگاه مذاهب اسلامی و بنیاد علمی فرهنگی امانت اندونزی در جاکارتا برگزار می‌شود.

ابی حامد محمد بن محمد الغزالی الشافعی ، ملقب به حجت‌الاسلام زین الدین الطوسی و امام محمد غزالی (۴۵۰ — ۵۰۵ ه‍. ق) همه‌چیزدان، فیلسوف، متکلم و فقیه ایرانی و یکی از بزرگ‌ترین مردان تصوف سده پنجم هجری هست. کتاب مشهور تهافت الفلاسفه که شاید مهمترین نقد و رد آرای ارسطویی مشربه همراهن در تاریخ فلسفه به همراهشد را غزالی به شیوه‌ای فلسفی و نقادانه نگاشت. غزالی در این کتاب چهارده مسئله را بر فلاسفه مورد ایراد قرار داده‌هست و به عقیده خود تناقض‌گویی‌های فلاسفه را آشکار کرده‌هست. غزالی که در بیشتر مبه همراهحث مذاق عرفان و تصوف دارد و در کمترین آنها مذاق کلامی دارد، ازجمله ابوعلی سینا را به سبب چند مسئله که یکی از آنها مسئله بی‌آغاز بودن جهان هستی هست تکفیر می‌کند. ابن رشد اندلسی به غزالی پاسخ گفته‌هست و نام کتاب خویش را «تهافت التهافت» گذاشته‌هست.

در میان متفکران اسلامی، هیچ‌یک به اندازه محمد غزالی تألیف و تصنیف نکرده‌هست. گویند تألیف‌هایش را شمار کردند و بر روزهای عمرش تقسیم نمودند، هر روز چهار جزوه شد و تردیدی در آن نیست که بسیاری از این آثار که اسامی بیشتر آنها در تاریخ نهضتهای فکری اسلامی از رودکی تا سهروردی آمده‌هست، منسوب به اوست. می‌گویند تعداد کتابهایی که در طول زمان به وی نسبت داده‌اند شش برابر رقمی هست که خود وی دو سال پیش از مرگش در نامه‌ای به سنجر یادآور شده‌هست: «بدان که این داعی در علوم دینی هفتاد کتاب کرد…» و همین موضوع کار پژوهش را بر اهل تحقیق تا حدی دشوار نموده‌هست. از جمله خاورشناسان و دانشمندانی که در مورد تالیفات غزالی تحقیق کرده‌اند می‌توان گشه، مک دونالد، گلدزیهر، لویی ماسینیون، اسین پلاسیسوس، مونتگمری وات، موریس بوژیر، میشل آلار، و عبدالرحمن بدوی را نام برد. خصوصاً دکتر عبدالرحمن بدوی دانشمند مصری، به همراه یاری گرفتن از مجموعه تالیفات خاورشناسان قبل از خود، کتاب مؤلفات الغزالی را به نگارش درآورده که در سال ۱۹۶۰ چاپ شده‌هست. در این کتاب از ۴۵۷ کتاب اصلی و منسوب یاد شده به مؤلف، ۷۲ تای آنها را بی تردید متعلق به غزالی دانسته و در صحت بقیه تردید کرده‌هست.

 

 

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم