​کتاب اردوغان از نمایشگاه کتاب دمشق جمع شد

۲۱ مرداد ۱۳۹۶ کتاب

​کتاب اردوغان از نمایشگاه کتاب دمشق جمع شد

 

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (رمزینه کتاب)، هیثم حافظ، رئیس اتحادیه ناشران سوریه اعلام کرد که «شیخ الرئیس: رجب طیب ‌اردوغان» نوشته شریف تغیان از بیست و نهمین دوره‌ی نمایشگاه کتاب دمشق جمع شده هست.
 
تارنمای بوابه‌نیوز نوشته هست، جمع‌آوری این کتاب واکنش زیادی بین به همراهزدیدکنندگان نمایشگاه در پی نداشته، فقط رسانه‌ها در مورد آن نوشته‌اند.
 
کتاب «شیخ‌الرئیس: رجب طیب ‌اردوغان» سال ۲۰۱۰ از سوی دارالکتاب عربی منتشر شد. این کتاب مطالعه‌ی جامعی از واقعیت ترکیه کنونی و مقایسه دوران‌های مختلف در این کشور هست.
 
هیثم حافظ گفته هست کتاب اردوغان در لیست کتاب‌هایی نبوده که از سوی دارالکتاب عربی به نمایشگاه کتاب تحویل داده شده بود و  فقط دو نسخه از آن احتمالا اشتبه همراههی یا غیرقانونی  وارد نمایشگاه کتاب شده که همان دو نسخه هم جمع‌آوری شده هست.
 
به گفته رئیس اتحادیه ناشران عربی، نمایشگاه دمشق به همراه هستقبه همراهل بی‌نظیری از سوی به همراهزدیدکنندگان روبه‌رو بوده و فروش نسبتا به همراهلایی داشته و جمع‌آوری یک عنوان کتاب ارزش آن را ندارد که موجب بحث و جدل شود.
 
محافل فرهنگی همسو به همراه دولت سوریه اعلام کردند حضور این نوع عناوین در مقابل چشمان مردمی که  طعم کینه‌توزی‌ها و خشونت‌های اردوغان را چشیده‌اند قابل قبول نیست.
 
محمد الاحمد، وزیر فرهنگ سوریه گفت تصمیمی مبنی بر تعلیق دارالکتاب عربی در نمایشگاه‌های کتاب آینده گرفته خواهد شد، چرا که کتابی را وارد نمایشگاه کرده‌اند که به مدح اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه پرداخته هست.
 
بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب دمشق روز چهارشنبه ۱۱ مرداد به همراه شرکت بیش از ۱۰۰ ناشر سوری و کشورهای عربی در کتابخانه ملی اسد برپا شده هست. ناشرانی از ایران نیز در این نمایشگاه حضور دارند.
 
برگزارکنندگان نمایشگاه امسال شعار «هستمرار» را انتخاب کرده‌اند. سال گذشته بعد از چند دوره وقفه در برگزاری نمایشگاه کتاب به علت جنگ و خشونت‌های ناشی این رویداد فرهنگی به همراه شعار «به همراهزگشت» برپا شده بود.
امضای کتاب‌های جدید از سوی نویسندگان و نیز برگزاری همایش‌های فرهنگی به همراه همکاری اتحادیه عرب و وزارت فرهنگ سوریه از جمله برنامه‌های این نمایشگاه هست.
 
اولین دوره نمایشگاه کتاب دمشق سال ۱۹۸۵ در کتابخانه ملی الاسد برگزار شد. این کتابخانه سال ۱۹۸۴ میلادی تأسیس شد و به محلی برای برگزاری نمایشگاه‌های کتاب در سوریه تبدیل شده هست.
 
سال گذشته نمایشگاه کتاب دمشق به همراه مشارکت  ۷۵ ناشر از ایران، روسیه، لبنان و سایر کشورهای عربی بیست و هشتمین دوره خود را پشت سر گذاشت.
 
صالح الصالح، مدیر کل کتابخانه ملی اسد، گفته هست برنامه‌ریزی و آماده‌سازی این دوره از نمایشگاه موجب مشارکت گسترده‌تر چه از لحاظ کمی و کیفی نسبت به سال گذشته شده هست.
 
او گفته هست مساله مهم در این دوره مشارکت بیشتر کشورهای عربی هست.

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم