‌وایتهد: سال‌ها طول کشید تا جسارت نوشتن «راه‌آهن زیرزمینی» را کسب کنم

۱۶ آذر ۱۳۹۶ کتاب

 

 

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۱۵

 

 

کولسن وایتهد، نویسنده کتاب خبرساز «راه‌آهن زیرزمینی» در مراسم دریافت جایزه بهترین رمان «شیکاگو تریبون» اعلام کرد، ایده نوشتن این دهستان که برای وی‌ جایزه پولیتزر را به ارمغان آورد سال‌ها پیش به ذهنش رسیده بود، اما او آمادگی نگارش آن را نداشت.

‌وایتهد: سال‌ها طول کشید تا جسارت نوشتن «راه‌آهن زیرزمینی» را کسب کنم

 

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (رمزینه کتاب) به نقل از شیکاگو تریبون، وایتهد ۴۸ ساله، در جمع ۹۰۰ نفری که برای دیدن او به مراسم شیکاگو تریبون آمده بودند گفت ایده نوشتن دهستان «راه‌آهن زیرزمینی» در ۳۰ سالگی به ذهنش رسیده بود. او گفت: «اما من فقط ۳۰ سال داشتم و آمادگی نوشتن چنین دهستانی را نداشتم.»
 
در طول سال‌ها نویسنده اهل نیویورک آثار دیگری چون «روزهای جان هنری» و «لنرگاه سقوط» را نوشت و در حرفه خود به عنوان یک نویسنده پیشرفت کرد و از دیدگاه خودش احساس همدردی و بلوغ او در نوشتن به حدی رسید که توانست ایده «راه‌آهن زیرزمینی» را در قالب کلمات به روی کاغذ بیاورد.
 
مدال ویژه مجله «شیکاگو تریبون» تنها جایزه‌ای نیست که وایتهد برای «راه‌آهن زیرزمینی» دریافت کرده هست. پیش از این جایزه کتاب ملی آمریکا در بخش دهستان و جایزه پولیتزر نیز به او برای این کتاب رسیده بود.

اپرا وینفری، مجری مشهور آمریکایی نیز اعلام کرد این دهستان را برای به همراهشگاه کتابخوانی خود انتخاب کرده هست و برری جنکینز، کارگردان نیز اقتبه همراهسی سینمایی از این کتاب خواهد ساخت.

 

وایتهد دربه همراهره نوشتن کتاب می‌گوید: «در نهایت احساس کردم به همراهید این دهستان را بنویسم و نویسنده‌ای جدی و واقعی به همراهشم. در نتیجه پس از ۱۸ سال به صداهای در ذهنم مجال خروج دادم.»

 

«راه‌آهن زیرمینی»، که در فهرست اولیه جایزه بوکر نیز قرار داشت، دربه همراهره زن برده و جوانی به نام کورا هست که به وسیله‌ راه‌آهنی خیالی از نظام برده‌داری در آمریکا فرار می‌کند. کورا در طول سفر خود از ایالات مختلف گذر می‌کند و هر به همراهر به همراه افسانه‌ای جدید از برده‌داری روبه‌رو می‌شود. به همراه وجود مشاهده جنایات متعدد تلاش می‌کند امید خود به زندگی را از دست ندهد.

 

 

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم